Austrálie oznámila, že Ukrajině na její žádost pošle obrněná vozidla

foto Na obrázku obrněné australské Bushmaster vozidla, která Austrálie pošle Ukrajině ve válce s Ruskem.

Canberra - Australský premiér Scott Morrison dnes oznámil, že jeho země pošle na Ukrajinu obrněná vozidla Bushmaster, o která ve čtvrtek v projevu k australskému parlamentu výslovně požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom agentura AP. Morrison nespecifikoval, kolik vozidel s pohonem všech kol do východevropské země pošle. Z Austrálie je odvezou dopravní letadla Boeing C-17 Globemaster.

"Na Ukrajinu nemíří jen naše modlitby, ale posíláme tam také naše zbraně, munici, humanitární pomoc ... a pošleme tam také naše bushmastery," řekl Morrison.

Zelenského vystoupení před australskými poslanci bylo další ze série projevů, kterými se ukrajinský prezident obrací na parlamenty jednotlivých zemích. Australští zákonodárci mu na začátku i na konci jeho 16minutového proslovu tleskali vestoje. Zelenskyj mimo jiné vyzval Austrálii, aby zavedla tvrdší sankce proti Rusku a aby zakázala ruským lodím vplouvat do australských přístavů. Varoval, že ačkoli Kyjev a Canberru dělí 15.000 kilometrů, Austrálie není v bezpečí, protože hrozí, že konflikt přeroste v jadernou válku. Zelenskyj také naznačil, že ruské vítězství nad Ukrajinou by dodalo odvahy Číně, aby vyhlásila válku Tchaj-wanu.

AP uvádí, že Austrálie už Ukrajině přislíbila nebo dodala vojenskou techniku v hodnotě 91 milionů australských dolarů (1,5 miliardy korun), humanitární pomoc za 65 milionů australských dolarů a 70.000 tun uhlí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď