Blinken hájil evakuaci diplomatů z Kyjeva, ty stáhla i Austrálie

foto Americký ministr zahraničí Antony Blinken při návštěvě Havaje 12. února 2022.

Washington/Kyjev/Canberra - Riziko ruského vojenského vpádu na Ukrajinu je dostatečné vysoké a bezprostřední, aby ospravedlnilo odjezd značného počtu zaměstnanců amerického velvyslanectví v Kyjevě. Při návštěvě Havaje to řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Zároveň uvedl, že se Moskva stále může vydat diplomatickou cestou. Američané z mise OBSE se začali stahovat z Doněcka, píše Reuters s odvoláním na očitého svědka.

Americké ministerstvo zahraničí v sobotu oznámilo, že nařídilo odjezd zaměstnancům, kteří na americkém velvyslanectví v Kyjevě nezastávají kriticky důležité funkce. Ještě předtím vyzvalo americké občany, aby Ukrajinu neprodleně opustili, a do země necestovali

"Nařídili jsme odchod většiny Američanů, kteří jsou stále na americké ambasádě v Kyjevě. Riziko ruské vojenské akce je dostatečně vysoké a hrozba je natolik bezprostřední, že je to prozíravé," uvedl Blinken na tiskové konferenci v Honolulu, kde se setkal se svými japonskými a jihokorejskými protějšky.

Zároveň zopakoval, že nynější krizi kolem Ukrajiny bude s Ruskem stále možné řešit diplomatickou cestou, pokud Moskva sníží napětí. "Diplomatická cesta zůstává otevřená. Způsob, jak může Moskva ukázat, že chce jít touto cestou, je jednoduchý. Měla by spíše deeskalovat než eskalovat," řekl Blinken.

Moskva shromáždila u hranic s Ukrajinou přes 100.000 vojáků, dalších zhruba 30.000 vojáků má nyní na cvičení v Bělorusku. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Tvrzení Spojených států o hrozící ruské invazi na Ukrajinu přitom označuje za hysterii.

Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance. Washington naopak trvá na politice otevřených dveří NATO.

Austrálie evakuovala velvyslanectví v Kyjevě, misi přesouvá do Lvova

Austrálie dočasně přerušila činnost svého velvyslanectví v Kyjevě a evakuovala z ukrajinské metropole své diplomaty. Svou misi hodlá přemístit do Lvova na západě Ukrajiny. Rozhodnutí australské ministerstvo zahraničí zdůvodnilo zhoršenou bezpečnostní situací způsobenou hromaděním ruských vojáků u ukrajinské hranice. Australský premiér Scott Morrison kritizoval chování Ruska vůči Ukrajině a vyzval Čínu, aby o krizi přestala mlčet. Informuje o tom agentura Reuters.

"Naši činnost přesuneme do dočasné kanceláře ve Lvově," uvedla australská diplomacie v prohlášení. "Nadále doporučujeme Australanům, aby neprodleně komerčními prostředky opustili Ukrajinu," doplnila.

Lvov se nachází na západě Ukrajiny, přibližně 70 kilometrů od hranice s Polskem.

Australský premiér Morrison uvedl, že se krize kolem Ukrajiny dostává do "velmi nebezpečné fáze". Poznamenal přitom, že Rusko Ukrajinu "ohrožuje a šikanuje", což označil za "naprosto nepřijatelné". Zároveň vyzval Čínu, aby se za Ukrajinu postavila. Stalo se tak poté, co Čína kritizovala nedávné jednání ministrů zahraničí USA, Austrálie, Japonska a Indie v Melbourne.

"Čínská vláda ráda kritizuje Austrálii... přesto děsivě mlčí o ruských jednotkách shromažďujících se na ukrajinské hranici," řekl Morrison na tiskové konferenci. "Koalice autokracií, které jsme svědky a která se snaží šikanovat jiné země, není něco, k čemu Austrálie zaujímá mírnou pozici," dodal.

Čína je pro Austrálii významným obchodním partnerem. Vzájemné vztahy se ale značně ochladily v roce 2018, kdy Austrálie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí páté generace (5G). Canberra také zpřísnila zákony o zahraničním politickém vměšování a usilovala o nezávislé prošetření původu viru způsobujícího onemocnění covid-19. Peking reagoval zvýšením cel na dovoz z Austrálie, mimo jiné na víno a ječmen.

Američané z mise OBSE se začali stahovat z Doněcka

Americký personál mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se začal auty stahovat z Doněcka, bašty proruských separatistů na východě Ukrajiny, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Děje se tak uprostřed obav z možné ruské invaze na Ukrajinu, dodala..

OBSE zatím agentuře neodpověděla na žádost o vyjádření.

Začátek evakuace v podobě přejezdu šesti automobilů mise OBSE přes frontovou linii u Doněcka potvrdil zdroj agentury Interfax, podle kterého pozorovatelé běžně jezdí na mise ve dvou až třech autech.

Ruské ministerstvo zahraničí vzápětí uvedlo, že "redislokace" části pozorovatelů na Ukrajinu "budí vážné znepokojení, že misi využijí jako nástroj pro možnou provokaci". Mluvčí Marija Zacharovová obvinila Washington, že úmyslně misi zatahuje "ve vyvolávání válečné psychózy", a vyzvala vedení OBSE, aby rázně skoncovalo s takovými manipulacemi. "V podmínkách umělého zvyšování napětí by monitorovací činnost mise v souladu s jejím mandátem byla potřebná jako nikdy dříve," zdůraznila mluvčí.

Spojené státy a jejich spojenci vyzvali své občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu, aby se vyhnuli invazi, včetně možného leteckého útoku. USA varují, že útok může nastat kdykoli.

Rusko, které popírá, že by mělo v úmyslu napadnout sousední zemi, obvinilo západní státy ze šíření dezinformací.

Rusko na jaře 2014 - po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě - anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá.

Mise OBSE na Ukrajině působí od března 2014. Jejím cílem je nestranné a objektivní sledování situace v regionu, pravidelné zprávy mise mají umožnit dialog mezi stranami ukrajinské krize. V v V sobot mise uvedla, že se její pozorovatelé jen za pátek dopočítali v Doněcké oblasti 114 porušení příměří, včetně 68 výbuchů, v Luhanské oblasti 258 porušení příměří, včetně 30 výbuchů; převážně šlo o cvičné střelby s ostrými náboji. Mise si postěžovala na omezování svobody pohybu pozorovatelů a také na rušení bezpilotního letounu, který její pozorovatelé používali.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď