Aures: Ceny ojetin by letos mohly vzrůst o dalších 15 procent

foto

Praha - Ceny ojetých aut v Česku by v letošním roce mohly vzrůst o dalších zhruba 15 procent, což je zhruba stejně jako loni. Důvodem je přetrvávající nedostatek ojetin a silná poptávka po nich. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl provozní ředitel společnosti Aures Holdings Petr Vaněček.

Skupina, do které patří autobazary AAA Auto, Mototechna, Auto Diskont a Driverama, v prvním čtvrtletí podle něj prodala 21.787 vozů, dosud nejvíce za toto období. V České republice to bylo 12.033 aut, v Polsku 4924, na Slovensku 4544 a v Driveramě, která zahájila prodej v únoru, 286 vozů. Patrný je růst zájmu o vozy SUV a auta s automatem, naopak klesá poptávka po čtyřkolkách.

Podle Vaněčka auta na trhu chybí od začátku koronavirové pandemie. Kvůli dlouhým čekacím dobám se proto lidé častěji uchylují k nákupu ojetin a také častěji volí individuální dopravu před hromadnou. Nedostatek ojetých aut způsobují i výpadky ve výrobě nových vozů kvůli pandemii, nedostatku čipů či narušení dodavatelských řetězců kvůli válce na Ukrajině. Od roku 2019 se průměrná cena ojetých vozů zvýšila o 37 procent na 179.000 korun.

"Rostou ceny na všech trzích. Nedostatek aut je v celé Evropě. Stále přitom platí, že zákazník ze západní Evropy přeplatí toho z východní," uvedl Vaněček. Důležitým směrem rozvoje služeb společnosti je podle něj proto přeshraniční obchod. "Pomocí našich pokročilých algoritmů provádíme u každého vykoupeného vozu arbitráž mezi jednotlivými trhy. Vozy pak buď na jiný trh, než na kterém jsme je vykoupili, rovnou dovezeme, nebo je nabízíme na více trzích najednou," dodal.

Uvedl, že Aures v současnosti buduje v Polsku distribuční centrum pro vozy vykoupené v západní Evropě. Aures Holdings letos slaví již 30 let na trhu. Provozuje síť 60 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku, v Německu a v Nizozemsku. Za dobu své existence skupina obsloužila přes 2,7 milionu zákazníků. Loni prodala přes 86 000 vozů a utržila zhruba 22 miliard korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď