Aukce v ČR mají nový rekord za pololetí, prodalo se umění za 846 mil. Kč

foto Ilustrační foto - V pražské Galerii Kodl pokračovala 26. října 2020 předaukční výstava 250 uměleckých děl, které se budou dražit 29. listopadu na Žofíně. Na snímku je obraz Františka Kupky (1871–1957) Divertimento II.

Praha - Sběratelé a investoři v prvním pololetí na sálových aukcích umění a starožitností v ČR utratili rekordních 846 milionů korun. V této částce nejsou započteny internetové aukce ani specializované numismatické či filatelistické aukce, s nimi by celkový obrat trhu s uměním činil víc než miliardu korun. ČTK to dnes řekl Jan Skřivánek ze serveru Artplus specializovaného na trh s uměním.

Údaje vyplývají z obratů 15 největších aukčních domů v ČR. Částka, kterou sběratelé utratili od února do června letošního roku, je nejlepším výsledkem za jedno pololetí. Dosud tento titul patřil prvnímu pololetí roku 2019, kdy celkový obrat činil 737 milionů korun. Uplynulých 12 měsíců od července 2020 do konce června letošního roku představuje nejúspěšnějších 12 měsíců v historii českých aukcí. V sálových aukcích se v tomto období prodala umělecká díla za 1,7 miliardy korun, včetně tří nejdražších obrazů českých aukcí.

Loňské první pololetí bylo na trhu s uměním výrazně ovlivněné pandemií nemoci covid-19, do konce května utratili sběratelé a investoři na aukcích výtvarného umění 90 milionů korun. Bylo to o 470 milionů, respektive o 84 procent méně než ve stejném období roku 2019. Opatření proti šíření koronaviru vedla ke zrušení či odložení řady aukcí, loni jich na jaře bylo zhruba o polovinu méně než o rok dříve.

Letos se již tolik pandemie akcí nedotkla, konaly se v omezeném režimu, ve velké míře či paralelně také on-line. Výsledky podle Skřivánka potvrzují, že se dál posiluje význam nejdražších položek a že celkový obrat táhnou hlavně prodeje několika málo mnohamilionových obrazů. Ke koupi deseti nejdražších děl prvního pololetí by letos případný zájemce potřeboval 276 milionů korun. Čtvrt procenta nejdražších děl se tak postaralo o 37 procent celkového obratu.

Za více než milion korun bylo letos vydraženo již 114 děl, včetně 14 děl, jejichž cena překonala hranici deseti milionů korun. Nejdražším dílem prvního pololetí je s cenou 79,6 milionů korun obraz Cirkus od Toyen. Obraz se na trh vrátil po 20 letech a jeho cena mezitím vzrostla více než třicetkrát. Dosažená cena je novým malířčiným rekordem a jde současně o jediné letos dražené dílo, které se dostalo na historického top 10 českého trhu, kde je na druhé příčce.

Žebříček nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR vede od loňska obraz Divertimento II Františka Kupky, který se prodal za 90,24 milionu korun.

Nových a milionových autorských rekordů letos dosáhli Jan Preisler (29 milionů), Bedřich Piskač (15 milionů), Alfons Mucha (13,3 milionu), Otakar Lebeda (6,5 milionu), Adriena Šimotová (3,2 milionu), Běla Kolářová (2,9 milionu), Vladimír Kokolia (2,8 milionu), Vlastimil Beneš (1,9 milionu), Jan Koblasa (1,9 milionu) či Jiří Kovanda (1,1 milionu korun).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď