Aukce nabídnou díla za miliony, jen obrazů Filly bude devět

foto Ilustrační foto - Podzimní aukční sezona bude v Praze o víkendu vrcholit dvěma dražbami, při nichž budou umělecká díla nabízet dvě z největších tuzemských aukčních síní. V nabídce Galerie Art Praha je mimo jiné obraz Emila Filly Zátiší se sokolem s vyvolávací cenou 5,6 milionu korun.

Praha - Listopadové aukce nabídnou mnoho děl za milionové sumy. Jen obrazů Emila Filly se bude dražit devět a jejich souhrnná vyvolávací cena je 28,5 milionu korun bez aukční provize. Vyvolávací cenu 13 milionů korun bude mít obraz Jindřicha Štyrského Utonulá, jen o půl milionu korun nižší je cena za zlomové dílo jeho souputnice Toyen Voda samoty. Údaje o nabízených dílech ČTK zjistila z katalogů jednotlivých aukčních síní.

Po rekordním roce 2016, kdy objem aukčního trhu poprvé překročil miliardu korun, bylo rekordní i první letošní pololetí. Sběratelé do konce června utratili 730 milionů korun.

K dalších dílům s vysokými startovacími cenami patří obraz ruského malíře Ivana Ajvazovského Bouře na moři (11 milionů korun) a zátiší Antonína Procházky (osm milionů korun).

Nejdražší z nabízených Fillových děl bude dražit 12. listopadu Galerie Art Praha. Opakovaně dražené Zátiší se sokolem bude startovat na ceně 5,8 milionu korun (bez provize). Obraz se v roce 2014 ze stejné vyvolávací ceny vyšplhal na devět milionů korun. Rekordní suma za Fillovo dílo na českých aukcích je 19,5 milionu včetně provize za Zátiší s lahví Cherry.

O týden později, 19. listopadu, pořádá dražbu aukční dům European Arts. Olej s názvem Utonulá je podle pořadatelů vrcholné dílo z artificialistického období Jindřicha Štyrského. V letech 1926 a 1927 přišli Štyrský a Toyen s osobitým uměleckým směrem, který se především omezoval jen na jejich vlastní tvorbu, obdobným Teigeho poetismu. Vyznačoval se silnou lyričností, experimenty s formou a technikami. Obraz Utonulá vykazuje všechny tyto rysy. Nejdražší Štyrského obraz na českém trhu má hodnotu o deset milionů vyšší, než je jeho vyvolávací cena. Obraz Kominík a sněhulák se letos prodal za 23,6 milionu včetně provize.

Díla Toyen patří do top ten českých aukcí, jejím nejdražším je aktuálně obraz Šero v pralese prodaný letos i s provizí za 36 milionů korun. Aukce European Arts nabídne její dílo Voda samoty za 12,5 milionu.

Galerie Kodl na aukci 26. listopadu kromě zmíněného Procházkova zátiší nabídne obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II a Antonína Slavíčka Po dešti shodně za šest milionů korun. V aukci je 25 obrazů za cenu milion a více. Galerie Kodl na jarní aukci prodala umění celkem za 250 milionů korun, což je nejúspěšnější dražba umění v ČR.

Na závěr listopadu plánuje svou aukci Arthouse Hejtmánek a nabízí Ajvazovského Bouři na moři. I když se ruští autoři na českých aukcích objevují, Ajvazovského díla jimi prošla zatím jen tři, ani jedno se ale neprodalo. Na světových aukcích je Ajvazovskij stálicí. Letos se v zahraničí dražilo 15 jeho pláten a dvě třetiny našly kupce. Nejdražším dílem ruského umění prodaným na české aukci je Letní den od Konstantina Korovina prodaný za 11,6 milionu korun včetně provize.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď