Audi vyvinulo elektrickou rikšu

foto Audi vyvinulo elektrickou rikšu

Zatím je elektrická rikša s logem automobilky Audi pouze studentským výtvorem. Už nyní je ale jasné, že během příštího roku se podobná vozidla objeví v indickém provozu.

Smyslem projektu je dát druhou šanci bateriím, které dosloužily v osobních vozech značky se čtyřmi propojenými kruhy. Konkrétně byly vymontovány z modelů E-tron, které při vývoji sloužily jako testovací vozidla.

Audi zamýšlí elektrické rikši poskytnout trhovkyním, které převážejí své zboží z venkova do měst.

Druhotné využití již jednou použitých baterií v těchto lehkých vozidlech se podle autorů projektu jeví velmi dobře. Jelikož mají tyto moderní baterie poměrně vysokou energetickou hustotu, nebude jich zapotřebí příliš mnoho, a tudíž hmotnost nebude zbytečně vysoká. K rozpohybování rikši tedy postačí poměrně málo výkonný elektromotor.

Moderní rikši by časem mohly nahradit ty používané v současnosti. Pohání je sice už také elektromotor, ale energii mu dodávají olověné akumulátory. Navíc se elektřina potřebná k jejich dobíjení obvykle vyrábí v uhelných elektrárnách.

Společný projekt Audi a dalších partnerů však počítá s tím, že by se jejich rikši dobíjely ve speciálních centrech elektřinou vyrobenou ze solárních nabíjecích stanic.

 Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď