Astrofotografií prosince je záběr dvou galaxií nad Krkonošemi

foto Dvě galaxie na jediném snímku se podařilo zachytit českému fotografovi Romanu Pončovi. Působivý snímek nazvaný Galaxie pod Galaxií získal titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019.

Praha - Dvě galaxie na jediném snímku se podařilo zachytit českému fotografovi Romanu Pončovi. Oba hvězdné systémy přitom od sebe dělí 2,4 milionu světelných roků. Působivý snímek nazvaný Galaxie pod Galaxií získal titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019, informoval dnes Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Na fotografii, kterou Ponča pořídil začátkem loňského listopadu v Krkonoších nedaleko Špindlerova Mlýna, je zachycen oblouk Mléčné dráhy a galaxie M31 v Andromedě. Ta je jedním z mála objektů nacházejících se mimo náš hvězdný ostrov, který je viditelný pouhým okem, uvedl Suchan.

Obě galaxie jsou od sebe nyní vzdáleny 2,4 milionu světelných roků. A i když se z globálního pohledu vesmír rozpíná, tyto dva útvary se k sobě naopak přibližují. Astronomové odhadují, že se v průběhu času několikrát protnou a za 4,5 miliardy let se nakonec spojí do jedné obří eliptické galaxie.

V galaxii M31, někdy nesprávně označované jako Velká mlhovina v Andromedě, se nachází kolem bilionu hvězd, tedy přibližně dvakrát tolik, než v naší galaxii. "Co se týká hmotností, je ta naše asi o 20 procent lehčí," doplnil Suchan.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď