Astrofotografií července je snímek namodralé mlhoviny v souhvězdí Cefea

foto Titul Astrofotografie za měsíc červenec 2023 získal snímek s názvem Ou4 – Obří oliheň českého fotografa Davida Zimáka, který něm zachytil namodralou mlhovinu ve tvaru olihně na pozadí červené emisní mlhoviny v souhvězdí Cefea.

Praha - Namodralou mlhovinu ve tvaru olihně na pozadí červené emisní mlhoviny v souhvězdí Cefea se podařilo zachytit českému fotografovi Davidovi Zimákovi. Mlhovina s názvem Ou4 se nachází na okraji mléčné dráhy ve vzdálenosti asi 2300 světelných let. Fotografie s názvem Ou4 – Obří oliheň vyhrála titul Astrofotografie za měsíc červenec 2023, ČTK o tom dnes informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Vítězný snímek vybrala porota České astronomické společnosti.

Fotograf bojoval především se světelným znečištěním, z téměř 17 hodin expozic se mu ale podařilo získat snímek namodralé mlhoviny na pozadí červené emisní mlhoviny Sh 2-129.

Charakteristická modrozelená barva je způsobena emisí dvakrát ionizovaného kyslíku, tvar mlhoviny pak souvisí s aktivitou velmi horké trojhvězdy HR8119. Ionizaci způsobuje intenzivní ultrafialové záření centrální hvězdy, jejíž povrchová teplota přesahuje 25 000 kelvinů. Nad centrální hvězdou se nachází i červený nadobr, proměnná hvězda V419 Cephei s povrchovou teplotou okolo 3200 kelvinů.

Velkou mlhovinu Sh 2-129 objevil koncem padesátých let Stewart Sharpless. Zařadil ji do svého katalogu oblastí emisních mlhovin a později dostala jméno létající netopýr.

Létajícího netopýra fotografoval v roce 2011 i amatérský fotograf Nicolas Outters, který v něm našel namodralou mlhovinu. Kvůli jejímu charakteristickému tvaru ji nazval Le Calamar. Mlhovina se označuje jako Ou4, jelikož se jedná o čtvrtou mlhovinu objevenou Outtersem. Skutečný rozměr Olihně je podle astronomů 50 světelných let a na obloze zabírá plochu téměř tří měsíčních úplňků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď