Assange žaluje Ekvádor kvůli životním podmínkám na ambasádě

foto Julian Assange na balkóně ekvádorské ambasády v Londýně.

Londýn - Australský zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange zažaluje ekvádorskou vládu kvůli životním podmínkám na velvyslanectví jihoamerické země v Londýně, kde se už více než šest let skrývá, aby se vyhnul vydání do USA. Oznámil to dnes ve svém komuniké server WikiLeaks.

Assange "viní vládu Ekvádoru z pošlapání jeho základních práv a svobody", stojí v prohlášení. Příslušné právní kroky podnikne španělský soudce a Assangeův právní zástupce Baltasar Garzón, který je nyní v ekvádorské metropoli Quito.

V polovině měsíce Ekvádor Assangeovi částečně obnovil přístup k internetu, který mu ekvádorská vláda přerušila letos v březnu kvůli tomu, že na sociálních sítích psal o tématech, která by mohla poškodit diplomatické vztahy Ekvádoru - například o diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a katalánském separatismu.

Sedmačtyřicetiletý Assange je na ambasádě od června 2012 kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Vinu popírá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď