Asociace: Znaleckým posudkem je podloženo, že OC jsou bezpečná

foto Téměř liduprázdné nákupní centrum Galerie Harfa v Praze se zavřenými obchody na snímku z 22. října 2020.

Praha - Asociace nákupních center má znalecký posudek, který potvrzuje, že prostředí obchodních center je bezpečné. Na základě odborného odhadu a předchozích zkušeností při otevření všech prodejen se mobilita lidí podle ní zvýší jen o jednotky procent. Mnohým maloobchodním prodejcům hrozí bankrot nebo vážné ekonomické problémy. Další prodlužování uzavření obchodů považuje asociace za neefektivní. ČTK to dnes řekl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes na mimořádném jednání vlády přišel s návrhem na uvolnění maloobchodu od pondělí. Vzhledem k pandemické situaci ale kabinet téma odložil. Havlíček se k němu chce vrátit příští týden a v závislosti na aktuálních datech šíření nákazy navrhne další kroky.

"Je nám líto, že i přes avizovaný příslib pondělního dootevření obchodů o tomto kroku vláda dnes ani nehlasovala. Plně si uvědomujeme vážnost situace a to, že se čísla nelepší. Je ale zjevné, že tento nárůst s námi nesouvisí. Spojování maloobchodu s jinými sektory nedává smysl a je potřeba nás z této debaty vymanit," uvedl Kubíček.

Asociace má podle Kubíčka posudek od soudního znalce v oblasti zdravotnictví a molekulární genetiky Omara Šerého, že obchodní centra nejsou zdrojem nákazy. Ve velkém centru odborníci podle něj tento týden provedli desítky stěrů z madel, tlačítek, košíků, rukou prodavaček a ze vzduchu. Výsledky podle něj potvrdily nulovou kontaminaci koronavirem.

Situace v maloobchodu je podle Kubíčka vážná. Prodejci nevědí, jaké zboží objednat, zda zimní, jarní či letní. Je proto podle něj nutné vnést do stavu základní jistotu. Prodlužování uzavření obchodů nepřispívá ke zlepšení, přitom stojí enormní společenské náklady, uvedl dále.

OC se podle něj chtějí chovat zodpovědně. "Věříme, že zavedení respirátorů, o kterém bylo v tomto týdnu rozhodnuto, zlepší stávající situaci a podpoří ochotu obyvatel dodržovat pravidla," řekl. Doplnil, že tato nařízení mohou navíc OC vymáhat, protože jsou na to vybavena.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď