Asociace: Obsazenost hotelů bude letos zřejmě o 25 pct nižší než v roce 2019

foto Hotelový pokoj. Ilustrační foto. 

Praha - Obsazenost hotelů bude letos podle jejich asociace zřejmě o čtvrtinu nižší než před vypuknutím pandemie koronaviru v roce 2019. Tržby budou srovnatelné, ale náklady provozovatelům ubytovacích zařízení vzrostly o 25 procent. Možnost investovat a dále se rozvíjet je tak stále menší. Ještě více než dříve bude třeba se odlišit a přinést zákazníkům výjimečný zážitek. Na kongresu For gastro & hotel to dnes v Praze řekl prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václav Stárek.

Letní sezona nebyla pro hoteliéry podle Stárka špatná, obsazenost v Praze v srpnu se pohybovala kolem 70 procent, loni činila zhruba 44 procent. Zaplněnost v osmém měsíci letošního roku byla podobná jako v dalších evropských metropolích, zhruba o šest procent Prahu překonala Varšava, o několik procent české hlavní město zaostávalo za Berlínem či Paříží.

Vzhledem k vysoké inflaci a rostoucím životním nákladům je patrná snaha zákazníků chovat se úsporně, řekl dále Stárek. Některé na první pohled negativní trendy mohou podle něj ale podnikatelé využít ve svůj prospěch. Lidé možná vyrazí na pobyt méně často, ale mohli by zůstat o den dva déle. Důležité bude uchovat si přízeň hostů, kteří přijíždějí opakovaně.

Stárek dále připomněl, že pro hoteliéry jsou momentálně největším problémem drahé energie. Smlouvy na zafixované ceny skončí 40 procentům hotelům a restauracím na konci roku. Stárek ocenil to, že vláda se rozhodla stanovit maximální ceny elektřiny a plynu, zdůraznil, že nutné je neopomenout velkoodběratele a hotelové řetězce. Ty podle něj tvoří zhruba pětinu trhu a zatím se na ně žádná podpora v souvislosti s drahými energiemi nevztahuje.

"Dále od vlády očekáváme snižování administrativní zátěže pro podnikatele," řekl Stárek. Doplnil, že podstatné je také otevření trhu práce. Zaměstnání uprchlíků z Ukrajiny podle něj není dlouhodobým ani systémovým řešením.

V tuzemských hotelech se v červenci ubytovalo podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 1,4 milionu hostů, meziročně o 31 procent více. Přijelo asi 723.000 Čechů, ve srovnání se stejným měsícem loňského roku to bylo o 8,3 procenta méně. Naopak ale vzrostl počet cestovatelů z ciziny ze zhruba 288.000 na přibližně 690.000.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď