Asociace: Obranný průmysl je připraven k okamžitým dodávkám na Ukrajinu

foto Ilustrační foto - Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek vystoupil 28. června 2018 v Praze na Žofínském fóru na téma Armáda ČR, její modernizace a role českého zbrojního průmyslu v rámci bezpečnostní situace ve světě.

Praha - Český obranný průmysl je připraven k okamžitým dodávkám vojenského materiálu na Ukrajinu, může dodat i zboží vyrobené pro jiné zákazníky. ČTK to za Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP) sdělil její prezident Jiří Hynek. Asociace uvedla, že s ohledem na ruský vojenský útok vůči Ukrajině jsou čeští výrobci připraveni Ukrajině vojenský materiál dodat neprodleně.

české firmy mohou nabídnout munici všeho druhu, dopravní prostředky, ruční palné zbraně i těžkou vojenskou techniku jako bojová vozidla pěchoty, tanky, houfnice či raketomety. "Jelikož vnímáme situaci jako velmi vážnou, jsou české firmy rozhodnuty okamžitě upřednostnit dodávky na Ukrajinu tak, že dodají i již vyrobené zboží určené jiným zákazníkům," uvedl Hynek.

"Samozřejmě záleží na vládě České republiky, jak situaci vyhodnotí, každopádně stanovisko českého obranného a bezpečnostního průmyslu je jasné a jsme připraveni k okamžitým dodávkám," dodal.

Členy AOBP jsou přední české firmy obranného průmyslu, jsou v ní zastoupeny například Česká zbrojovka, Tatra Trucks, Excalibur Army, Explozia, ERA, Meopta, Omnipol nebo STV Group.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Moskva podle Putina nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů. V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvedla následně ukrajinská agentura Unian. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď