Asociace: Některé památky budou muset regulovat návštěvnost

foto Ilustrační foto - Český Krumlov

Praha - Některé české památky budou muset v budoucnu začít regulovat návštěvnost. Počty turistů například v Českém Krumlově, na zámku Hluboká či u Adršpašsko-teplických skal dosahují rekordních hodnot a návštěvnost stále stoupá. ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

"Ta návštěvnost je tak brutálně vysoká, že se ten stav nedá do budoucna udržet. Není možné lákat sem turisty a dopředu jim neříct, že se do té památky nedostanou. Občas toto nastává," řekl Papež. Turisté například podle něj odjedou na zámek Hluboká a čekají i pět hodin než se dostanou dovnitř.

Starosta Českého Krumlova Dalibor Carda (ČSSD) ale ČTK řekl, že město o omezování návštěvnosti neuvažuje. Tamní zámek spadá do správy Národního památkového ústavu. Ani ten se v současné době k žádnému omezení návštěvnosti památek ve své správě nechystá. "Je skutečností, že některé památky zvýšená návštěvnost více zatěžuje, nicméně se v těchto případech snažíme jít spíše cestou rozšíření nabízených expozic," řekl mluvčí Jan Cieslar. Již dnes jsou podle něj možné např. časové rezervace konkrétní prohlídky, jako je tomu v případě Kaple sv. Kříže na Karlštejně.

V Jihočeském kraji se loni ubytovalo 1,57 milionu turistů, což je přibližně o 120.000 lidí meziročně víc. Šlo o téměř devítiprocentní meziroční nárůst. Na první místo v návštěvnosti kraje se loni z cizinců dostali Číňané, kterých se v kraji ubytovalo 101.000, meziročně o 62 procent víc. V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 20 milionu turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni.

CzechTourism již vyřadil z propagace např. Baťův kanál, který je přetížený. "O přetíženosti některých regionů i památek víme. Každý rok zpracováváme speciální marketingové téma na podporu turismu v krajích. Snažíme se rozprostřít návštěvnost zahraničních turistů i do méně vytížených lokalit a mimo hlavní turistické sezóny," uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová. Ve spolupráci s regionálními partnery, koordinátory a turistickými informačními centry agentura se turisty snaží nasměrovat i do méně známých lokalit.

S náporem turistů se loni potýkali i Adršpašsko-teplické skály. Loni o obou květnových svátcích i v srpnu musela policie odklánět dopravu na příjezdu do skal. Tamní parkoviště byla přeplněná a na příjezdu se tvořily kolony pomalu jedoucích aut. Návštěvníci parkovali všude po okolí u cest či odpočívadel. Pro nadcházející letní sezonu bude parkování u skal zdarma. Obec si od toho slibuje rychlejší odbavení na parkovištích a plynulejší provoz na přilehlých komunikacích.

Hrady, zámky a další památkové objekty ve státní správě v loňském roce navštívilo 5,49 milionu lidí, vyplývá z údajů Národního památkového ústavu (NPÚ). Loňskou nejnavštěvovanější památkou ve správě NPÚ byl hrad a zámek Český Krumlov, na který zavítalo 466.000 lidí, druhá byla Lednice s 417.000 návštěvníky a třetí Hluboká a 295.000 návštěvníky. Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR je Pražský hrad, kam zavítalo předloni 2,1 milionu návštěvníků.

Počty turistů musejí podle Papeže regulovat i v zahraničí, jako příklad uvádí královský palác Grand Palace v Bangkoku či peruánské Machu Picchu, kde nejdřív zdražili vstupné. "Dnes je to tak, že si lidé nejdřív musí koupit vstupenku např. na dopoledne a není možné jí použit jindy. Na dopoledne prodají 2000 vstupenek a na dopoledne také 2000 vstupenek. Pokud to zmeškáte už se tam nedostanete. A pokud byste tam chtěl zůstat tak dostanete velkou pokutu," dodal Papež.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď