Asociace hotelů a restaurací je připravena se kvůli omezením obrátit na soud

foto Hotelový pokoj - ilustrační foto.

Praha - Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) je připravena obrátit se kvůli vládním omezením na Nejvyšší správní soud, považuje je za diskriminační. Jejich znění navíc podle ní nejsou v souladu se zákonem. V představeném plánu rozvolňování asociaci nejvíce vadí kapacitní limit pro ubytovací zařízení na 25 procent. ČTK to řekl prezident AHR Václav Stárek.

AHR ve středu vyzvala ministerstvo zdravotnictví k úpravě opatření a zahájení jednání o podmínkách obnovení provozu ve stravovacích a ubytovacích službách. Řešení od resortu očekává nejpozději do pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes po mimořádném jednání vlády uvedl, že uvolňování podnikatelských činností bude pokračovat podle představeného plánu, přestože kabinet dnes například diskutoval o dřívějším otevření zahrádek restaurací.

"Naše stanovisko dále trvá," řekl dnes Stárek. Podle šesti balíčků rozvolňování by se venkovní prostory stravovacích zařízení a hotely na čtvrtinu kapacity mohly otevřít v rámci čtvrtého balíčku. Počítá se s tím nejdříve od 17. května za předpokladu, že počet nakažených za sedm dní klesne pod 75 nad 100.000 obyvatel. Počet pozitivních případů nemoci covid-19 v ČR nyní činí 146 na 100.000 lidí.

"Nikdo nám nevysvětlil, jak se k výpočtu 25 procent kapacity ubytovacích zařízení došlo. Pokud máte penzion s deseti pokoji a budete moci obsadit dva, tak se nevyplatí otevřít," upozornil Stárek. Doplnil, že nevidí důvod, proč by restaurace a hotely nemohly fungovat, pokud se hosté prokážou negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem, že v posledních 90 dnech covid-19 prodělali.

Vláda by nyní každé pondělí měla upřesňovat pravidla pro odvětví, která od dalšího týdne uvolní. Ve čtvrtek pak bude definitivně potvrzovat, zda vývoj epidemické situace rozvolnění umožňuje. Stárek v této souvislosti uvedl, že restaurace k přípravě na otevření potřebují minimálně tři až čtyři dny, mnohem delší čas je třeba u hotelů. Většina je podle něj nyní ve stavu "hibernace", kromě sanitace bude nutné provést kontrolu vody či začít s vytápěním. Pokud ale lidé nebudou vědět, od kdy budou moci služeb hotelů využít, rezervace neudělají. Podle Stárka jde o vládní kalkul, že pokud jejich fungování povolí na poslední chvíli, provoz zahájí se zpožděním.

AHR ministerstvu zdravotnictví dále vytýká, že stávající opatření jsou formulována jako omezení provozu, fakticky jde ale o jeho zákaz, když vylučuje přítomnost veřejnosti v prostorách stravovacích či ubytovacích služeb. K zákazu fungování je podle AHR nutné detailnější zdůvodnění.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služební účelem nebo lékařem. Stravovací provozy musely přerušit běžné fungování od 14. října, omezení trvalo do 2. prosince. Následně platila výrazná omezení kapacity i otevírací doby. Stravovací podniky jsou znovu uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 18. května 2021

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď