Asociace autorů detektivek ocenila knihu Stvůra a povídku Vesnická neromance 2

foto Předání cen za českou detektivní literaturu, které vyhlašuje Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP), 9. října 2022, Praha. Zleva laureáti Kristýna Trpková za knihu Stvůra, Zdeněk Hledač za povídku Vesnická neromance 2 a Tereza Benešová za povídku Dolce Vita.

Praha - Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2021 dostala Kristýna Trpková za knihu Stvůra. Česká asociace autorů detektivní literatury udělila také Cenu Havran za nejlepší detektivní povídku roku. Letos si ji odnesl Zdeněk Hledač za povídku Vesnická neromance 2. Ceny se předávaly v pražském Činoherním klubu.

Fotogalerie

Stvůra je prvotinou šestadvacetileté Kristýny Trpkové, která žije v Holicích, kam také zasadila děj své knihy. Psát začala na mateřské dovolené, když dvě její malé děti spaly. Porota ocenila její popis policejního vyšetřování, Trpková ho přitom nekonzultovala s odborníky, všechno si dohledávala na internetu. "Dokud nebylo jasné, že mi knihu někdo vezme a někde vyjde, tak jsem to nikomu nechtěla ukazovat," řekla při předávání ocenění.

Letos jí vyšla další kniha Vesnice, která je druhým pokračováním série s policejní vyšetřovatelkou Laurou Linhartovou a jejím kolegou Adamem Benešem. Kromě loňské Stvůry a letošní Vesnice a titulu Vetřelec plánovaného na příští rok u nakladatelství Kalibr vyšla loni Trpkové také kniha Rozsudek smrti u nakladatelství MOBA. Sama ale české detektivní autory nečte, psaním se chtěla odreagovat od dětí.

Cena Jiřího Marka pro nejlepší českou detektivku roku nese jméno autora oblíbených Hříšných lidí města pražského. Druhé místo obsadil Jiří Březina s knihou Mizení, třetí místo František Šmehlík s dílem Slyšet jeleny zpívat. Zvláštní cenu poroty získal Petr Sagitarius s dvěma knihami série Trujkunt, ocenění převzala jeho dcera Zuzana, která pro ně vytvořila obálky. Čestné uznání dostali také v Itálii žijící autorka Petra Klabouchová za Prameny Vltavy, Antonín Mazáč za knihu Aristokrat a Václav Křivanec s dílem Dál nechoď!

Cena Havran má jméno podle slavné básně zakladatele detektivního žánru Edgara Allana Poea a udílí se za nejlepší detektivní povídku roku. Porota ocenila povídku Vesnická neromance 2 Zdeňka Hledače. "Příběh je téměř celý skutečný," řekl ke své napínavé povídce. Ostravský autor byl dosud známý zejména jako básník. Jeho povídka ale byla vybrána do sborníku Nejlepší detektivní povídky roku, který vzniká z vybraných povídek oceněných asociací, už v roce 2019.

Druhé místo mezi povídkami obsadila Vítězslava Felcmanová s povídkou Zlatý medvěd a třetí Tereza Benešová s dílem Dolce Vita. Benešová zároveň získala ocenění ve 24. ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Společnost Agathy Christie.

V loňském roce asociace autorů detektivek ocenila soubor tří detektivních příběhů Nejhorší obavy od Michala Sýkory. Některé knihy z jeho detektivní řady s majorkou Marií Výrovou byly zfilmovány jako série Detektivové od Nejsvětější trojice s Klárou Melíškovou, Terezou Voříškovou a Miroslavem Krobotem v hlavních rolích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď