Asi 200 lidí protestovalo v Praze proti Babišovi a Ondráčkovi

foto Účastníci demonstrace nazvané Palachův týden: občané hlídají demokracii a slušnost se sešli 16. ledna 2018 na Malostranském náměstí v Praze.

Praha - Protestovat proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti nominaci poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) na předsedu komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů přišly dnes na pražské Malostranské náměstí více než dvě stovky lidí.

Organizátorům demonstrace, která se konala v sousedství Poslanecké sněmovny, vadí, že se dnes o důvěru pro svou vládu ucházel politik, který byl kvůli dotacím pro farmu Čapí hnízdo obviněn z podvodu. S Ondráčkovou nominací nesouhlasí, protože se jako policista v roce 1989 podílel na potlačování demonstrací kritiků tehdejšího režimu.

"Akce byla původně svolána na protest proti volbě pana Ondráčka jako předsedy kontrolního výboru GIBS, ale tím, jak se mění situace v Parlamentu. přerostla v demonstraci nespokojenosti občanů s děním v Parlamentu," uvedli organizátoři v prohlášení.

Lidé měli vlajky Česka a Evropské unie, jiní transparenty s hesly proti Babišovi. Některá hesla odkazovala na Jana Palacha, který se před 49 lety upálil kvůli vývoji v československé společnosti po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Na Palacha vzpomněli i řečníci. "Máme na paměti památku Jana Palacha a další z Palachova týdne," řekl lidem organizátor Tomasz Peszyński. Na akci promluvil i neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček nebo překladatel Hayato Okamura, bratr šéfa hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Za Palacha protestující drželi minutu ticha. Demonstraci zakončili zpěvem státní hymny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 15. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď