Aromaterapie - kouzlo vůní

foto žena, dívka, relaxace, wellness, aromaterapie, zdraví - ilustrační foto

Vůně mají velkou moc, dokáží ovlivnit naše pocity a náladu, vyvolat vzpomínky, dotvářet atmosféru i okouzlit druhého. Mají však ještě jedno velké kouzlo - také pomáhají ulevit od bolesti, snížit napětí a stres či pomoci v léčbě nemoci...

A právě tohoto kouzla využívá aromaterapie, stará přírodní léčebná metoda, která používá rostlinné silice k udržení, podpoře a zlepšení fyzické i duševní pohody. Působí jak preventivně, tak při akutních obtížích. Podporuje zdraví, ulevuje při zátěži a stresu, posiluje imunitu organismu a harmonizuje tělesné a duševní pochody...

Kouzlo aromaterapie tkví ve vůni a chemickém složení esenciálních (éterických) olejů - rostlinných silic, jsou 100% přírodního původu a získávají se z různých částí rostlin (květy, semena, kůra, dřevo, listy, kořeny, plody). Jsou velice aromatické a jejich vůně působí po vdechnutí přímo na centrální nervovou soustavu a téměř okamžitě začne ovlivňovat naši náladu, rozhodování a další psychické funkce. Kromě toho molekuly silic vstupují vdechnutím do plic, a odtud do celého těla a účinné (nejen vonné) látky jsou také vstřebávány povrchem pokožky...

Použití esenciálních olejů

Přírodní silice jsou využívány mnoha způsoby. Používají se k inhalacím, obkladům, masážím, koupelím i zábalům. Inhalace je výborná a přitom jednoduchá metoda aplikace. Vůně můžete inhalovat nanesením esence na polštář či kapesník, pomocí zvlhčovače vzduchu, ale také při použití koupelových olejů a saunových směsí. Skvělým pomocníkem pro inhalaci jsou keramické neglazované destičky či kužele, do kterých se nakapaná silice vsákne a postupně a bez zahřátí se odpařuje. Známý způsob použití esenciálních olejů je aromalampa. Není to však nejlepší forma aplikace éterických olejů, jejich zahřívání není totiž pro terapeutické použití zcela ideální. Na trhu se však objevil také speciální elektrický difuzér, který silice uvolňuje do vzduchu bez zahřívání.

Masáž je tou nejpříjemnější metodou, jak zlepšit celkový stav organismu. Pro použití na kůži musí být však silice rozředěny (používají se po kapkách) a mísí se s tzv. nosičem - olejem, díky kterému ruce po pokožce snadno kloužou. Pro domácí použití je ale na trhu k dostání řada kvalitních masážních olejů určených k přímému použití, nemusíte tedy nic odměřovat ani míchat. Masážní oleje můžete používat i pro lokální aplikace při různých bolestivých stavech svalů a kloubů, při kožních onemocněních, jako podpůrné prostředky léčby a k běžnému dennímu ošetření.

Obklady jsou lokální aplikací rostlinných silic, která je využívána při různých bolestivých stavech svalů a kloubů, bolestivé menstruaci, při bolestech hlavy, na otoky, čerstvé pohmožděniny apod. Používají se teplé nebo studené, pozor však na nadměrnou koncentraci na látce, důležité je silici dobře rozmíchat ve vodě, aby nedošlo k podráždění.

Koupele jsou jedním z nejpříjemnějších způsobů využití rostlinných silic. Dle použitého druhu esence či koupelového oleje dochází k utišení svalových bolestí, celkovému zklidnění organismu, zmírnění únavy, napětí a stresu a také blahodárně působí na pokožku. Pro příjemné relaxační koupele si dnes můžete koupit již namíchané směsi esenciálních olejů - pak stačí nalít jednu až dvě lžíce koupelového oleje do vody o teplotě 34 až 36 °C. Místo koupelového oleje můžete do vany plné vody přidat 5-10 kapek esence spolu s tzv. emulgátorem - hydrofilním olejem, mlékem, žloutkem, medem apod.

Doporučení

  • Nezapomeňte esence vždy vybírat nejen podle účinků, ale i podle toho, jak vám voní a jak vám jsou příjemné. Silice musí vždy vyvolávat pozitivní reakci.
  • Volte jen silice kvalitní a skutečně 100% přírodní.
  • Vždy si důkladně prostudujte účinky rostlinných silic.

  • Dbejte na správnou koncentraci a ředění.
  • Chcete-li použít silice k podpůrné léčbě, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Jakou esenci použít?

  • Při nachlazení - např. borovicovou, cypřišovou, eukalyptovou, smrkovou.

  • Při nespavosti - např. meduňkovou, levandulovou, pomerančovou, růžovou, vanilkovou.

  • Pro osvěžení a povzbuzení - např. bazalkovou, citrónovou, mandarinkovou, rozmarýnovou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď