Arménský premiér Sargsjan po vlně protestů oznámil rezignaci

foto Stoupenci opozice v arménské metropoli Jerevanu, kteří požadují odstoupení premiéra Serže Sargsjana.

Jerevan - Arménský premiér Serž Sargsjan dnes oznámil demisi. Učinil tak po vlně protivládních protestů, které zorganizoval opoziční předák Nikol Pašinjan a které více než deset dní ochromují dění v zemi. Prezident Armen Sarkisjan následně přijal demisi vlády a v ulicích propukly oslavy.

Sargsjan, který do funkce nastoupil teprve nedávno po deseti letech v úřadu prezidenta, loni prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tím chtěl udržet vliv na arménskou politiku.

"Chci se obrátit k těm, kteří požadují mé odvolání. Nikol Pašinjan měl pravdu, já jsem se mýlil. Existuje několik řešení této situace, ani jedno z nich však není pro mě. Odcházím proto z funkce premiéra a hlavy státu," citovala agentura TASS ze Sargsjanova prohlášení.

S hesly jako "Připojte se k nám!" dnes demonstranti znovu blokovali nejdůležitější ulice Jerevanu. Přidala se k nim i skupina vojáků v uniformách. Tvrdili přitom, že "stojí za svým národem". Ministerstvo obrany jejich jednání odsoudilo, porušili tím prý armádní neutralitu vůči vnitrostátním záležitostem.

Do protestů se zapojili i vysokoškoláci po celé zemi, kteří zahájili bojkot výuky. Před Jerevanskou státní univerzitou se sešla zhruba stovka studentů, kteří se odmítli účastnit přednášek. Kolemjdoucí navíc vyzývali, aby se k nim přidali.

Propuštění Nikola Pašinjana uvítali opoziční stoupenci nadšeným voláním "Nikol, Nikol!" a "Vítězství, vítězství!". Policie společně s ním z vazby propustila i dva zadržené opoziční poslance.

Desítky tisíc lidí v centru Jerevanu teď slaví Sargsjanovu demisi, sváteční ovzduší vládne i v dalších arménských městech, hlásí média.

Vláda mezitím na mimořádném zasedání rozhodla, že ji zatím povede první vicepremiér Karen Karapetjan. Ten už byl předsedou vlády od září 2016 do dubna 2018, dříve působil v energetice, a to i ve službách ruského koncernu Gazprom.

Sargsjanovo odstoupení požadovali i zástupci arménské komunity v České republice. Ve svém prohlášení se v neděli ohradili "proti jeho snahám směřovat Arménii k autoritářsky policejnímu režimu".

V Jerevanu v neděli do ulic vyšly desetitisíce lidí poté, co Sargsjan odmítl s Pašinjanem vyjednávat. Premiér setkání prakticky ihned ukončil, když lídr opozice trval na tom, že jednat bude výlučně o odstoupení šéfa kabinetu. Policie následně proti demonstrantům tvrdě zakročila, zadrženo bylo kromě opozičních poslanců bezmála 300 lidí.

Rusko se k dění v Arménii nechtělo podrobněji vyjadřovat. "Je to výlučně vnitřní záležitost Arménie - to je je vše, co mohu říci," reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku, zda Moskva vidí hrozbu destabilizace regionu a zda míní zasáhnout.. "Proč by Moskva měla zasahovat? Hypotetické úvahy jsou zde naprosto nemístné," dodal. Rusko podle mluvčího situaci v Arménii pozorně sleduje, protože Arménie patří k nejbližším spojencům a je také členem Euroasijské hospodářské unie. Dotazy ohledně "mimořádného režimu" na ruské vojenské základně v Arménii Peskov odkázal na ministerstvo obrany.

"Arménie, Rusko bude navždy s tebou!" vzkázala přes facebook mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Poslanec vládní strany Jednotné Rusko Konstantin Zatulin listu Kommersant řekl, že Arménii čeká období nejistoty a že dosud nelze říci, zda se protestující spokojí se Sargsjanovou demisí, anebo se pokusí sami uchopit moc.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď