Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z porušení nedávného příměří

foto Ilustrační foto - Na snímku z YouTube, který zveřejnilo arménské ministerstvo obrany, jsou vidět vojáci Ázerbájdžánu, jak překračují hranici s Arménií 13. září 2022.

Jerevan - Arménie a Ázerbájdžán se dnes vzájemně obvinily z porušení křehkého příměří, které uzavřely teprve minulý týden po nejkrvavějších střetech za poslední dva roky. V prohlášeních, která zveřejnila ministerstva obrany těchto bývalých sovětských republik, Jerevan i Baku informují o nových přestřelkách na hranici.

"Ázerbájdžánské ozbrojené síly porušily příměří střelbou ze zbraní různé ráže na arménské vojenské pozice nacházející se na východním úseku hranice," uvedlo ministerstvo obrany v Jerevanu a dodalo, že arménská armáda odpověděla palbou. Krátce poté vydal prohlášení ázerbájdžánský resort obrany a uvedl, že jako první zahájili palbu arménští vojáci. Stát se tak mělo ve třech různých oblastech na hranici. Příslušníci arménské armády "po devět hodin přerušovaně ostřelovali pozice ázerbájdžánských ozbrojených sil z ručních zbraní různého kalibru", uvádí se v prohlášení. A Ázerbájdžán prý proto podnikl "adekvátní odvetná opatření".

Ostré střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukly dříve tento měsíc a země se z jejich rozpoutání navzájem obviňují. Boje si na obou stranách celkem vyžádaly několik stovek mrtvých a byly nejtvrdší od podzimu 2020. Minulý týden se Baku a Jerevan dohodly na příměří. Agentura Reuters připomíná, že tyto boje souvisejí s letitým sporem o Náhorní Karabach. Toto území je mezinárodně uznáváno jako část Ázerbájdžánu, nicméně do roku 2020 ho z velké části ovládali etničtí Arméni. Jerevan tehdy obvinil Baku, že jeho vojáci zaútočili na arménské území a zmocnili se osad na arménském území, které leží mimo Náhorní Karabach. Ázerbájdžán uvedl, že reagoval na "provokace" z arménské strany. Rusko je vojenským spojencem Arménie, ale zároveň se snaží udržovat přátelské vztahy s Ázerbájdžánem, doposud proto nevyslyšelo výzvy Jerevanu, aby aktivovalo dohodu o vzájemné obraně. Ázerbájdžánu vojenskou, politickou i finanční podporu poskytuje Turecko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď