Armádní technika odjela z Hodonína, obcím v okolí pomáhala s následky tornáda

foto Armáda zahájila 8. srpna 2021 v Hodoníně odjezd posledních 45 strojů těžké ženijní techniky a 45 vojáků, kteří pomáhali okolním obcím po červnovém tornádu. 

Hodonín - Armáda dnes s posledními 45 těžkými ženijními stroji a 45 vojáky opustila Hodonín, v jehož okolí od konce června pomáhala obcím po ničivém tornádu. V pondělí přijede 12 nových vojáků s technikou, která bude pomáhat v logistických skladech humanitární pomoci v obcích. ČTK to řekl velitel úkolového uskupení na jižní Moravě Martin Žerava. Armáda pomáhala v postižených obcích více než měsíc, vystřídalo se tam přes 1000 vojáků.

Armádní vozidla odjela na etapy. První vyrazilo z hodonínského areálu Ploma, kam se všichni sjeli, ve 12:00, poslední kolem 13:30. "Odjíždíme jako kompletní úkolové uskupení. Odjíždí zemní stroje, které se podílely na likvidaci a odvozu sutin a veškerého odpadu, který po katastrofě vznikl. Podílely se také na zemních pracích," uvedl Žerava.

Video: Armádní technika odjíždí z Hodonína, obcím v okolí pomáhala s následky tornáda
08.08.2021, 15:00, autor: ČTK/Lenka Horáková, zdroj: ČTK/Video

Těžká technika odjela za doprovodu vojenské policie do posádek Bechyně a Olomouc, logistika do Olomouce a Lipníka nad Bečvou a příslušníci velitelského stanoviště zamířili do Lipníka nad Bečvou a Opavy. "Přepravíme se po čtyřech skupinách. Předpoklad ukončení přesunu je ve večerních hodinách," řekl Žerava.

Podle něj v pondělí přijede jiný tým s 12 vojáky z povolání a s vysokozdvižnými vozíky nebo valníky. "Budou se podílet na zabezpečení skladů humanitární pomoci, která je v obcích," poznamenal Žerava. V postižených obcích by vojáci měli být do pátku 23. srpna. Armáda tam působila od 25. června.

Bouřka s kroupami a tornádem se přehnala Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Zemřelo šest lidí. Živel poničil 1200 domů, z nichž asi 200 muselo k zemi. Bouře způsobila škody za miliardy korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď