Armáda ocenila vojáky z operací v Afghánistánu a na Sinaji

foto Armáda 22. června 2018 v Národním památníku v Praze na Vítkově předala ocenění pěti desítkám vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací v Afghánistánu a na Sinajském poloostrově. Ocenění vojáci obdrželi medaile Za službu v zahraničí, vybraní vojáci dostali Záslužné kříže ministryně obrany, Čestné odznaky Armády ČR za zásluhy nebo věcné dary.

Praha - Armáda dnes předala ocenění pěti desítkám vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací v Afghánistánu a na Sinajském poloostrově. Ocenění vojáci obdrželi medaile Za službu v zahraničí, vybraní vojáci dostali Záslužné kříže ministryně obrany, Čestné odznaky Armády ČR za zásluhy nebo věcné dary. Mezi oceněnými bylo i pět žen.

Ocenění vojákům předávali zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Jiří Verner a ředitel Agentury vojenského zpravodajství brigádní generál Zoltán Bubeník. Končící ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) se ceremoniálu neúčastnila, nezúčastnil se ani náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Generálmajor Jiří Verner (vpravo) předal 22. června 2018 v Národním památníku v Praze na Vítkově ocenění pěti desítkám vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací v Afghánistánu a na Sinajském poloostrově. Ocenění vojáci obdrželi medaile Za službu v zahraničí, vybraní vojáci dostali Záslužné kříže ministryně obrany, Čestné odznaky Armády ČR za zásluhy nebo věcné dary.

Dnešní ocenění se týkalo příslušníků 16. úkolového uskupení, kteří působili v Afghánistánu v operaci Resolute Support, a příslušníků z mise MFO na Sinaji. V Afghánistánu vojáci řídili dopravní, akviziční i další úkoly včetně zdravotnického a psychologického zabezpečení. "Touto každodenní prací jste pomáhali ostatním v plnění jejich úkolů," prohlásil Verner. V misi na Sinaji slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA a jeho hlavním úkolem je monitorování hranice mezi Egyptem a Izraelem. Verner poznamenal, že ani po letech není tato hranice bezpečnější než dřív. "Působíme zde již řadu let od roku 2014. A určitě je to velká zkušenosti jak pro letce, tak zejména pro pozemní letecký personál," řekl novinářům.

Ve svém proslovu před oceněnými blahopřál vojákům k udělení vyznamenání a poděkoval jim za dobře odvedenou práci i za vzornou reprezentaci ČR a její armády v zahraničí. "Pro nás je důležité to, že ti vojáci, kteří získávají bojové i nebojové zkušenosti, zkušenosti na velitelstvích, že se nám vracejí zpátky do armády a tím přinášejí nové know-how a zkušenosti," zhodnotil Verner před novináři přínos české účasti v zahraničních misích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď