Armáda kraji v domově důchodců Břevnice nepomůže, uvedla mluvčí

foto Domov pro seniory - ilustrační foto.

Břevnice (Havlíčkobrodsko) - Armáda podle její mluvčí Magdaleny Dvořákové nepomůže kraji se zvládáním situace v domově důchodců Břevnice zasaženém koronavirem. Požadavku podle ní nemůže armáda vyhovět z kapacitních důvodů. Podotkla také, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kraji nabídl místo v lázních Toušeň. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) ČTK kolem 18:00 řekl, že odpověď od armády zatím nemá. Uvedl, že přemístění klientů do lázní Toušeň se podle experta ukazuje jako nereálné.

Že by stav obyvatel domova v Břevnici přemístění neumožnil, podle hejtmana zjistil expert z pražské Nemocnice Na Bulovce, pod niž lázně patří. Podle Běhounka z vývoje situace vyplývá to, že kraj bude muset zajistit péči o klienty v té budově, která je v karanténě. "Teď hledáme řešení," řekl.

Přemístění nakažených klientů z domova Břevnice do lázní Toušeň oznámil odpoledne ministr Vojtěch v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková nicméně zpochybnila, že je Toušeň vhodným místem pro péči o seniory a o nemocné. "Toušeň je zařízení hotelového typu. Jsou tam hotelové postele a koberce," podotkla.

Břevnické zařízení se zvláštním režimem se stará o lidi s demencemi. Hygienici tam nařídili karanténu do odvolání, nejméně však na 14 dní. Nákaza se podle jejich údajů potvrdila u 20 z 22 klientů domova a u devíti jeho pracovníků. V sobotu byly dvě klientky převezené do nemocnice. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná chronická onemocnění, dnes v nemocnici zemřela.

Obyvatelé, kteří zůstali v domově, byli podle ředitelky Hany Hlaváčkové dopoledne v celkem dobrém zdravotním stavu.

Domov v Břevnici je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Budova domova stojí u vsi se 150 obyvateli. "Je to oddělený areál, do kterého občané Břevnice nechodí," řekl ČTK starosta Ivo Chadim.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď