Architekti v SAE inovují starodávnou výrobu cementu ze soli

foto

Dubajská společnost Waiwai se hodlá odpoutat od konvenčních stavebních postupů, vrátit se ke staleté praxi a pracovat s alternativním cementem vytvořeným ze soli. Spojeným arabským emirátům takto pomůže využít problematický odpad.

Hlavní architektonické duo společnosti Waiwai, Vaíla Avara a Keničiho Teramota, inspirovaly k tomuto záměru na minerály bohaté solné planiny (sabkha), které se rozkládají na velké části pobřeží Perského zálivu a táhnou se hluboko do vnitrozemí. „Je to obrovská oblast... která je často přehlížena,” řekl Vaíl Avar televizi CNN.

Materiál ze solných planin se v architektuře používal už dříve. Před staletími z něho bylo například v Libyjské poušti na západě Egypta postaveno město Síwa. Nicméně než aby narušili křehký ekosystém sabkhy, obrátili se architekti k odpadní solance, tedy roztoku anorganické soli obsahující řadu stejných minerálů.

V Spojených arabských emirátech (SAE), které trápí nedostatek sladké vody, patří odsolovací kapacity k největším na světě. Podle zprávy OSN z loňského roku produkují zhruba pětinu světové solanky, vedlejšího produktu při odsolování. Vytvoří jí kolem 28 milionů metrů krychlových denně. Vypouštění solného roztoku do moře však může poškodit mořský život, a možnosti využití solanky se proto řadí ke stěžejním úkolům emirátů.

Výroba cementu se dnes od starodávných postupů liší. Výrobní proces například urychluje umístění bloků cementu do komor s oxidem uhličitým. Vývoj materiálu bude pokračovat, neboť jako produkt na bázi soli může cement způsobit korozi ocelové výztuže. Zatím je tak možné tyto bloky použít na stavbu jednopatrových budov. „Výzkum je ještě na začátku,“ připouští Vaíl Avar. „Abychom se někam dostali, musíme projít přirozeným procesem experimentů a pokusů a omylů. Ale jsme velmi optimističtí."

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď