Archeopark ve Všestarech přiblížil dobu kamennou

foto S výrobou a použitím pravěkých kamenných nástrojů, textilu či keramiky se mohli 15. srpna 2020 seznámit návštěvníci Archeoparku ve Všestarech na Královéhradecku. V rámci programu Dnů živé archeologie se vrátili do doby kamenné. Na snímku je ukázka vrtání kamenných nástrojů.

Všestary (Hradecko) - S výrobou a použitím pravěkých kamenných nástrojů, textilu či keramiky se dnes mohli seznámit návštěvníci Archeoparku ve Všestarech na Královéhradecku. V rámci programu Dnů živé archeologie se vrátili do doby kamenné. Součástí byl také workshop zaměřený na štípání pazourkových nástrojů. Akce nazvaná "Doba kamenná - nejen o kameni" přilákala desítky návštěvníků. ČTK to dnes odpoledne řekl archeolog a ředitel archeoparku Radomír Tichý. Program pokračuje i v neděli.

Fotogalerie

"Téma je pojaté velmi široce, dnes seznamujeme návštěvníky například s technologiemi štípání a vrtání kamene, u chýše lovců mamutů předvádíme rozdělávání ohně. To, co bychom si z tohoto období měli vzít především, je pokora a trpělivost," řekl ČTK Tichý.

V programu byla také komentovaná prohlídka dřevěných ručně dlabaných člunů námořních expedic Monoxylon, které v uplynulých letech hradečtí experimentální archeologové podnikli v různých částech Středomoří. Zájemci se mohli například dozvědět o plavebních vlastnostech dlabaného člunu tzv. monoxylonu.

Expedice Monoxylon si daly za cíl přispět k poznání o šíření raných zemědělských kultur ve Středomoří. Poslední se uskutečnila loni a trasa vedla z pevninského Řecka z Attiky na Krétu. Navázala na námořní výpravy hradeckých experimentálních archeologů v dlabaných člunech z let 1995 a 1998.

Ve Všestarech chystají také projekt nové expozice, která by v budoucnu měla expedice Monoxylon představit. "Je připravena po stránce stavební dokumentace až po stavební povolení. V tuto chvíli ale nedovedu odhadnout, kdyby expozice mohla vzniknout," řekl ČTK Tichý. Podle něj by měla vzniknout přestavbou nižší budovy v areálu archeoparku.

Další tematickou akcí v rámci Dnů živé archeologie bude ve Všestarech koncem září program nazvaný Jak se jedlo v pravěku.

Archeopark pravěku Všestary, jehož výstavba stála 40 milionů korun, se veřejnosti otevřel v roce 2013. Každoročně jej navštíví asi 15.000 lidí. Archeopark neslouží jen veřejnosti, ale praxi zde mají také studenti hradecké univerzity. Archeopark Všestary je obecně prospěšnou společností, jejímiž zakladateli jsou Královéhradecký kraj a Univerzita Hradec Králové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď