Archeologové v Peru našli nejméně 800 let starou svázanou mumii

foto Mumie - ilustrační foto.

Lima - Archeologové na nalezišti nedaleko peruánské metropole Lima našli kompletní mumifikované tělo staré nejméně 800 let. Může být staré dokonce až 1200 let, přesné stáří určí datace pomocí uhlíku. Ostatky v každém případě pocházejí z kultury, která zde byla před vznikem říše Inků v 15. století. O nálezu informovala stanice BBC.

"Hlavním znakem mumie je, že celé tělo bylo svázáno provazy a ruce zakrývaly obličej, což bylo nejspíš součástí místního pohřebního rituálu," uvedl Pieter Van Dalen Luna, který pracuje na nalezišti. "Přesnější chronologii poskytne radiokarbonové datování," doplnil.

Archeologové mumii našli v podzemní prostoře spolu s množstvím keramiky, zbytků zeleniny a kamennými nástroji. Zatím není jasné, jakého byla pohlaví. Průběh odkrývání místa shrnuje video.

V Peru, kde leží i turistická atrakce Machu Picchu, se nacházejí stovky archeologických nalezišť kultur, které se rozvíjely před a po říši Inků. Inkové před 500 lety ovládali část Jižní Ameriky od jižního Ekvádoru a Kolumbie až po střední Chile.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď