Archeologové odkryli v Brně příkop tábora římské armády, kontroloval brod

foto Archeologové pokračovali 3. prosince 2021 v průzkumu objeveného úseku římského tábora ve Vojtově ulici v Brně. 

Brno - Archeologové ze společnosti Archaia odkryli na místě budoucího bytového domu ve Vojtově ulici v Brně příkop tábora římské armády. První část příkopu odhalili už v roce 2017 při výstavbě sousedních bytových domů a jde podle nich o první jednoznačné stopy po pobytu Římanů na území Brna. ČTK to řekl ředitel Archaia Brno Marek Peška.

Fotogalerie

"V současnosti se podařilo odkrýt část příkopu jižní strany tábora o délce cca 20 metrů. Krátkodobý pochodový tábor římské armády byl strategicky umístěn v těsném kontaktu s řekou Svratkou a jeho úkolem bylo zajišťovat kontrolu brodu a další postup a zásobování římské armády při jedné z jejích válečných kampaní v období markomanských válek, tedy v letech 172 až 180 našeho letopočtu," uvedl Peška.

Dřívější nálezy odhalily římský tábor v nedalekých Modřicích i na západním předměstí Jevíčka na Svitavsku, což v kombinaci se současným nálezem dokládá průběh jednoho z komunikačních koridorů, kterými římské jednotky postupovaly územím Moravy. Nálezy naznačují, že část římského vojska postupovala z Brněnské kotliny přímo přes Boskovickou brázdu do prostoru takzvané Malé Hané, tedy na území dnešní severozápadní Moravy.

"Celková prostorová rekonstrukce takto rozsáhlých objektů je v intravilánu města velmi náročná například proto, že nelze použít například letecké snímkování pro zjištění rozsahu tábora, jak je běžné mimo zastavěné plochy," dodal Peška. Ocenil proto přístup investora stavby bytového domu, společnosti GR8 invest.

"Díky korektnímu přístupu investora se daří provádět plnohodnotný archeologický záchranný výzkum. Společnost GR8 invest by ráda jeho pozůstatky připomněla informační tabulí ve vestibulu budoucího bytového domu," dodal Peška.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď