Archeologové objevili vzácný kámen vymezující hranice antického Říma

foto Ilustrační foto - Koloseum v Římě

Řím - Archeologové objevili vzácný kámen vymezující městské hranice antického Říma, který pochází z éry římského císaře Claudia z roku 49 našeho letopočtu. Kámen, který vymezuje takzvané pomerium, byl objeven v červnu při vykopávkách nové kanalizace. Informovala o tom agentura AP.

Pomerium, vyznačené kusy travertinu, byla hranice kolem Říma, která sloužila jako posvátné, vojenské a politické vymezení okraje města. V antickém Římě bylo pomerium posvěceným územím, kde bylo zakázáno farmařit, žít nebo cokoli stavět, a kam byl zakázán vstup se zbraněmi.

Podle ředitele Římského muzea archeologie Claudia Parisiho Presicceho měl kámen jak občanský, tak symbolický význam. "Založení Říma je spojeno s uložením pomeria," řekl Presicce. Na kameni je nápis, díky němuž ho mohli archeologové datovat do roku 49 našeho letopočtu, kdy Claudius rozšířením hranice pomeria vymezil nové hranice Říma.

Starostka Říma Virginia Raggiová v pátek připomněla, že se v Římě zatím podařilo najít jen deset dalších kamenů tohoto druhu; poslední z nich před 100 lety. "Řím nás nikdy nepřestane udivovat svými novými poklady," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď