Archeologové objevili v základech zámku v Břeclavi tři kostry

foto Archeologové objevili v základech břeclavského zámku kosterní pozůstatky tří lidí (na snímku). Jsou staré asi 1000 let, řekl 26. února 2020 ČTK David Mahovský z břeclavské radnice.

Břeclav - Archeologové objevili v základech břeclavského zámku kosterní pozůstatky tří lidí. Jsou staré asi 1000 let, řekl dnes ČTK David Mahovský z břeclavské radnice. Kostry byly v těsné blízkosti a v extrémních pozicích. Podle archeologa Miroslava Dejmala mohli být lidé svázaní a mohlo jít o násilnou smrt. Archeologové budou nález dál zkoumat.

Podle Mahovského zatím nelze říct pohlaví ani další podrobnosti. Vše bude předmětem dalšího zkoumání. Některé poznatky ale už archeologové mají. "Nález nasvědčuje tomu, že ti lidé mohli být svázaní. Rovněž lze předpokládat násilnou smrt. Napříč přes všechna těla jsou zbytky velkého kovového předmětu, který se nám dosud nepodařilo identifikovat," uvedl Dejmal.

Podle něj je to z celostátního pohledu vzácný nález. "I přesto, že někdy kolem roku 1050 už bylo v oblasti křesťanství, celá věc působí jako rituální zvyk. Pohanské zvyky někde přetrvávaly ještě dlouho po zavedení křesťanství. Zatím jde jen o hypotézy, které budeme podrobovat zkoumání společně s dalšími odborníky," řekl Dejmal působící pod brněnskou společností Archaia, která ve spolupráci s břeclavským muzeem vede práce na průzkumu zámku.

Podle Dejmala byli lidé umístěni na podloží vysypaném kamením. "Nikde v Břeclavi zdroje kamení nejsou, proto pracujeme s hypotézou, že sem byly dovezeny z Pohanska, kde lidé rozebrali již zaniklé hradisko. Celá hradba je jinak ze dřeva a hlíny," doplnil archeolog. I když na pozůstatky působil tlak a hradba v minulosti hořela, jsou kostry dobře rozpoznatelné. "Budeme se snažit zjistit detaily, jako jsou pohlaví nebo věk. Podle genetického rozboru chceme zjistit, jestli nešlo o příbuzné, jestli trvale žili zde, nebo pochází odjinud. V té době totiž bylo běžné otroctví. Je možné, že tito lidé mohli být třeba zotročenými válečnými zajatci," řekl Dejmal.

Archeologové pracují v břeclavském zámku už měsíce. Před půl rokem objevili zachované pozůstatky hradby, objevili i fragmenty různých předmětů jako například kousky nádob z 10. století nebo kousek bronzového šperku. Archeologové se prokopali až na základy a jílovité podloží jim podle Mahovského nedovolí jít níž, protože by hrozilo zaplavení prostor spodní vodou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď