Archeologové našli v Uherském Brodě suterény středověkých domů

foto Archeologové Slováckého muzea dokončují výzkum v Uherském Brodě v ulici Hradišťská. Podařilo se jim prozkoumat a zdokumentovat suterény několika středověkých domů. Jeden z nich se ukázal jako zcela unikátní. Jedná se o suterén ve střední části parcely, který zanikl požárem. Díky němu se na místě dochovalo v zakonzervované podobě celé dobové vybavení (na snímku z 11. dubna).

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Pět suterénů středověkých domů objevili archeologové při záchranném výzkumu v Hradišťské ulici v Uherském Brodě. Za nejzajímavější považují suterén ze 14. století, který zničil rychlý a intenzivní požár. Díky němu se na místě dochovalo v zakonzervované podobě celé dobové vybavení, řekl dnes ČTK vedoucí oddělení archeologie Slováckého muzea v Uherském Hradišti Tomáš Chrástek.

Archeologové Slováckého muzea dokončují výzkum v Uherském Brodě v ulici Hradišťská. Podařilo se jim prozkoumat a zdokumentovat suterény několika středověkých domů. Jeden z nich se ukázal jako zcela unikátní. Jedná se o suterén ve střední části parcely, který zanikl požárem. Díky němu se na místě dochovalo v zakonzervované podobě celé dobové vybavení. Na snímku z 11. dubna 2018 archeolog Jaroslav Bartík ukazuje keramický džbán. "Máme odkryté čtyři velké zásobnicové nádoby, asi metr vysoké, které byly otočené dnem vzhůru. Dá se předpokládat, že požár zničil dům někdy v době před sklizní, kdy tam neměli nic uloženého. Na vyvýšené polici jsou přesně na svých místech dochované i drobnější keramické nádoby, například džbán na víno a hrnce," uvedl Chrástek. Archeologové nalezli také spálené obložení stěn nebo zbytky shořelých desek s hřebíky na bývalém schodišti.

Suterény domů, které byly postavené ze dřeva a hlíny, pocházejí z období od konce 13. století do první třetiny 15. století. Při vykopávkách v proluce, ve které má už na jaře začít vznikat rodinný dům s fotoateliérem, našli archeologové i mnoho dalších historických artefaktů. Ať už jde o jednu stříbrnou a několik měděných mincí, zbytky nádobí, přesleny na spřádání příze, hliněná závaží na rybářskou síť nebo vyřezávanou ozdobnou kostěnou rukojeť nožíku.

Archeologové Slováckého muzea dokončují výzkum v Uherském Brodě v ulici Hradišťská. Podařilo se jim prozkoumat a zdokumentovat suterény několika středověkých domů. Jeden z nich se ukázal jako zcela unikátní. Jedná se o suterén ve střední části parcely, který zanikl požárem. Díky němu se na místě dochovalo v zakonzervované podobě celé dobové vybavení. Na snímku z 11. dubna 2018 je archeolog Tomáš Chrástek u nálezů. Mezi nejzajímavější nálezy patří zbytky středověkých keramických hraček. "Máme tady panenku s realisticky zobrazeným obličejem a účesem. Podobné panenky se objevují na Moravě zřídka, známe je hlavně z Německa. Vykopali jsme i dva zlomky rytířů sedících na koních," uvedl archeolog Jaroslav Bartík. Pozornost budí také džbán zdobený motivy gryfů, vlčího zubu a kruhovou rozetkou.

Všechny zdokumentované struktury a získané nálezy budou zpracovávat a zkoumat odborníci v laboratoři Slováckého muzea. Alespoň část artefaktů by měla v příštích letech díky plánovaným výstavám spatřit také veřejnost. Kromě muzea se na záchranném výzkumu, který skončí v neděli, podílí také ostravská pobočka Národního památkového ústavu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď