Archeologové našli v Moravském Krumlově zajímavý obranný prvek

foto Nečekaný objev udělali archeologové při průzkumu spojeném s rekonstrukcí jižního křídla zámku v Moravském Krumlově. Pod pozůstatky věže, v níž bývala brána, našli takzvanou vlčí jámu (na snímku).

Moravský Krumlov (Znojemsko) - Nečekaný objev udělali archeologové při průzkumu spojeném s rekonstrukcí jižního křídla zámku v Moravském Krumlově. Pod pozůstatky věže, v níž bývala brána, našli takzvanou vlčí jámu. Jde o další obranný prvek někdejšího hradu, na jehož místě zámek stojí. ČTK to řekl Miroslav Dejmal ze společnosti Archaia.

"Na místě bývalé bránské věže, která stála na místě v 15. století, objevili částečně zasypanou dutinu. Vytěžili jsme ji a našli takzvanou vlčí jámu. Byla to jakási šachta, do které se sklápělo jedno ze dvou ramen padacího mostu. Pokud útočník překonal příkop před bránou, nemohl postupovat dál," uved Dejmal.

Brána byla umístěna v příkopu ve svahu, což umožnilo umístění klíčových střílen, z nichž mohli obránci hradu střílet na svah pod hradem. O existenci tohoto obranného prvku v Moravském Krumlově neměli archeologové dosud tušení.

Kombinace šachty a střílen je podle Dejmala unikátní. "Zástupci města zvažují že by tento objev nějak prezentovali při prohlídkách zámku," uvedl Dejmal.

Archeologové našli na místě také šest mincí a takzvaného nášlapného ježka. Tato zařízení s bodci rozhazovali obránci do trávy kolem hradu, dokázala vyřadit z boje pěšáka i koně.

Hrad stál na místě dnešního moravskokrumlovského zámku od 13. století. Ve 14. či 15. století zřejmě prošel mohutnou přestavbou, právě při ní pravděpodobně vznikly obranné prvky, které archeologové objevili. Na zámek byl přestavěn v 17. století. Hlavní část archeologických průzkumů začne až na jaře.

Na zámku v Moravském Krumlově pokračuje od loňského léta rozsáhlá oprava jižního křídla za 135 milionů korun, kterou archeologický průzkum doprovází. Zároveň se za 35 až 40 milionů korun upravuje interiér pro vystavení Slovanské epopeje Alfonse Muchy v dříve rekonstruované části zámku. Slovanskou epopej půjčí Krumlovu na pět let Praha, která zatím plátna nemá kde vystavit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď