Archeologové našli v Dubanech hrob keltského bojovníka

foto Archeologové z Východočeského muzea v Pardubicích objevili v Dubanech na Pardubicku hrob bojovníka z doby laténské. Hrob je starý více než 2200 let, bojovníka Keltové pohřbili přibližně ve 3. století před naším letopočtem.

Pardubice - Archeologové z Východočeského muzea v Pardubicích minulý týden objevili v Dubanech na Pardubicku hrob bojovníka z doby laténské. Jde o jedinečný nález, protože pohřebiště nebo hroby z této doby už odborníci téměř nenacházejí, uvedlo dnes muzeum v tiskové zprávě.

Fotogalerie

"Za posledních deset let jsou na Pardubicku registrovány pouze dva samostatné hroby, a to v okolí Chrudimi a v Mikulovicích," uvedla archeoložka Tereza Jošková.

Archeologové doufají, že se v Dubanech v podzemí nachází dosud neodhalené keltské pohřebiště, případně sídliště. Hypotézu podporuje nález hrobu válečníka a také fragment patrně ženské ruky s bronzovým náramkem, který archeologové našli nedaleko v roce 2015.

Hrob je starý více než 2200 let, bojovníka Keltové pohřbili přibližně ve třetím století před naším letopočtem. Hrob částečně poškodila strojní technika, i tak v ní byla téměř celá kostra a hrobová výbava, kopí a železný meč v pochvě a několik bronzových kroužků, které byly původně součástí opasku.

"Kopí bylo uloženo poněkud nestandardně. List kopí se nacházel atypicky u nohou a na pravé straně těla. Navíc došlo k záměrné deformaci předmětu, a to ještě před jeho uložením. Častěji se objevuje kombinace meče po pravém boku a kopí pak po levém, kdy list je u ramen či hlavy," řekla Jošková.

Díky poměrně dobrému zachování některých kostí bude možné udělat množství odborných analýz. V laboratorních podmínkách vědci prozkoumají zuby a zubní kámen, z čehož jsou schopní určit, kde bojovník žil a čím se živil.

"Dále bude proveden kompletní antropologický rozbor, který nám prozradí více o věku, pohlaví a tělesném stavu dávno zemřelého bojovníka. Necháme provést i radiokarbonové datování, jež může upřesnit dataci nálezu," řekl vedoucí archeologického oddělení muzea Tomáš Zavoral.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď