Archeologové na Pohansku zkoumají velkomoravskou studnu

foto Archeologové v těchto dnech dokončují další z částí výzkumu ve velkomoravské lokalitě Pohansko u Břeclavi. Na snímku z 9. srpna 2018 je jeden z kovových nálezů.

Břeclav - Archeologové z Masarykovy univerzity dokončují další část průzkumu velkomoravského hradiště Pohansko. Nejzajímavějším letošním nálezem je studna z přelomu devátého a desátého století. V ní archeologové našli opracované kameny se žlábky, které byly zřejmě původně součástí jiných staveb. ČTK to dnes na místě řekl vedoucí průzkumu Petr Dresler.

"Studna se zbortila sama, zasypala se tím, co bylo v jejím okolí. Předpokládáme, že okolo studny byl z těchto kamenů vytvořený chodníček, aby při rozlévání vody lidé nešlapali v blátě," uvedl Dresler s tím, že jde o první kameny svého druhu nalezené na Pohansku.

Archeologové v těchto dnech dokončují další z částí výzkumu ve velkomoravské lokalitě Pohansko u Břeclavi. Snímek je z 9. srpna 2018.

Archeologové pokračují v hledání obydlí muže, pravděpodobně velmože, který byl pohřbený v nedalekém kostele. Při letošním výzkumu našli například medvědí zub, který dokazuje, že obyvatelé těchto míst medvědy lovili. Stejně tak našli pozůstatky divočáků a bobrů. "Našli jsme také šipky k šípům, kroužky z kroužkových košil, ženské ozdobné korálky, tyglíky na tavení kovů nebo parohový hrací kámen na deskové hry. Je vidět, že jde o prostor, kde žila elita," podotkl archeolog Jiří Macháček z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, který na průzkum dohlíží.

Univerzitní vědci místo prohledávají od roku 1958. Velkou pozornost si vysloužilo už krátce po začátku prací, kdy zde byl objeven velkomoravský kostel a řada hrobů s bohatými nálezy šperků, drahých kovů, mečů či ostruh. Odborníci zde postupně odkryli i velmožský dvorec a například v roce 2007 zde byl objeven druhý kostel a kolem něj hroby s předměty, které jsou dokladem existence křesťanské víry.

Archeologové v těchto dnech dokončují další z částí výzkumu ve velkomoravské lokalitě Pohansko u Břeclavi. Na snímku z 9. srpna 2018 je nalezený zub medvěda.

Zajímavostí je hrob muže pohřbeného v rotundě, která patří k nejstarším křesťanským svatyním na území České republiky.

Pohansko patřilo společně s hradištěm Valy v Mikulčicích u Hodonína, Starým Městem u Uherského Hradiště a hradištěm svatého Hyppolita ve Znojmě k nejvýznamnějším centrům Velké Moravy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 21. května 2019

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď