AP: V Chersonu strhávají billboardy, které ztělesňovaly okupaci

foto Ukrajinský hasič strhává ruský billboard v Chersonu na jihu Ukrajiny 17. listopadu 2022.

Cherson (Ukrajina) - V nedávno osvobozeném jihoukrajinském městě Cherson likvidují Ukrajinci jeden ze symbolů okupace - billboardy šířící ruskou propagandu. Rusové rozmístili svá hesla - kde prohlašovali, že město je součástí Ruska, nebo propagovali významné osobnosti z jeho minulosti - na reklamních tabulích po celém městě, které bylo téměř devět měsíců pod kontrolou invazních sil. Napsala to dnes agentura AP.

Fotogalerie

Na jednom z billboardů se například objevily obrázky dětí oblečených do tradičních ukrajinských "vyšyvanek" (ikonických ukrajinských vyšívaných košil) s digitálně přidanou ruskou vlajkou a hesly jako "Rusko je zde navždy" nebo "Cherson je ruské město", popisuje AP. Na dalších podle něj byla podobizna ruského vojevůdce z 18. století Alexandra Suvorova a nápis: "Příroda stvořila jen jedno Rusko, které nemá soupeře."

Některé billboardy v Chersonu odkazovaly na druhou světovou válku, další na Kremlem zinscenovaná hlasování, která Rusko v září uspořádalo ve čtyřech ukrajinských regionech jako záminku k pokusu o jejich anexi Moskvou. Cherson se nachází v jedné z těchto čtyř oblastí, ale Rusko o něj a jeho okolí v listopadu přišlo pod tlakem ukrajinské protiofenzivy a utrpělo tam tak velkou porážku.

Ještě než je stihli odstranit, byly některé ruské billboardy přepsány ukrajinskými nápisy, například zkratkou ozbrojených sil Ukrajiny (ZSU). Postupně pak proruská hesla nahradily žlutomodré ukrajinské transparenty se zcela odlišnými vzkazy, například: "Cherson - město hrdina".

Billboardy jsou součástí propagandistické války, která se o Ukrajinu vede souběžně s tou na bojišti. Moskva se snaží šířit svou verzi historie a konfliktu na sociálních sítích, ale také na území Ukrajiny, které okupuje. U obyvatel Chersonu přitom ruské propagandistické reklamní tabule podle této agentury vyvolávají hněv a odpor. Městští pracovníci je tak nepřestali odstraňovat ani v době ruského ostřelování.

Město v poslední době čelí kromě ostřelování invazními silami také výpadkům v dodávkách elektrického proudu. Objevují se postupně důkazy o zvěrstvech spáchaných během okupace. Ukrajinské úřady mezitím některé obyvatele evakuovaly, jelikož panují obavy, zda tam bude - vzhledem ke škodám na infrastruktuře - možné přežít zimu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď