AP: Trump u soudu v New Yorku čelí nejméně jednomu obvinění z těžkého zločinu

foto Bývalý americký prezident Donald Trump.

Washington - Bývalý americký prezident Donald Trump čelí u newyorského soudu nejméně jednomu obvinění ze spáchání těžkého zločinu, uvedla agentura AP s odvoláním na dva nejmenované zdroje obeznámené se situací. Obvinění proti exprezidentovi se týkají falšování účetních záznamů, napsala také AP. Trump, který nyní přebývá na Floridě, se stal prvním trestně stíhaným prezidentem v historii USA. V úterý se dostaví k soudu a bude formálně zatčen, podle serveru Politico je však nepravděpodobné, že bude po dobu stíhání ve vazbě.

Pro Trumpovo obvinění ve čtvrtek hlasovala třiadvacetičlenná velká soudní porota. Konkrétní povaha obvinění zatím nebyla zveřejněna, dva lidé pod podmínkou zachování anonymity však AP potvrdili, že jde o falšování účetnictví.

Trumpova právnička Susan Nechelesová podle Reuters sdělila, že Trump hodlá před soudem vinu odmítnout. Exprezident podle zdroje agentury plánuje přicestovat v pondělí do New Yorku ze svého sídla Mar-a-Lago na Floridě, strávit noc v mrakodrapu Trump Tower a v úterý ráno předstoupit před soud. Poté se hodlá vrátit zpět na Floridu. Exprezidentovi nejspíše budou odebrány otisky prstů a bude vyfotografován. Samotný proces patrně začne až za mnoho měsíců, možná až po prezidentských volbách v listopadu 2024, upozornil server Politico.

"Nebojím se toho, co přijde," uvedl v pátek podle Reuters Trump v e-mailu, v němž sháněl prostředky pro svoji kampaň.

Jádrem Trumpovy kauzy, která je označovaná jako "peníze za mlčení", jsou platby dvěma ženám, které tvrdily, že měly s Trumpem nemanželský poměr. Pornoherečka Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanie Cliffordová, a modelka Karen McDougalová dostaly před volbami z roku 2016 celkem 280.000 dolarů (přes šest milionů Kč). Podle tehdejšího Trumpova právníka Michaela Cohena si tím chtěl pozdější vítěz voleb zajistit, že ženy budou o milostných románcích mlčet. Exprezident podle AP transakce zaznamenal jako "právní výdaje", což by nyní mohlo vyústit v obžalobu z falšování účetních záznamů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď