AP: Muellerovou zprávou Trumpova kauza pro demokraty neskončila

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump

Washington - Poslanci amerického Kongresu za Demokratickou stranu si během víkendu vyměnili naléhavé telefonáty, aby koordinovali postup po zveřejnění zprávy o výsledcích šetření ruského vlivu na americké prezidentské volby. Zpráva ministra spravedlnosti Williama Barra o dvouletém vyšetřování očistila prezidenta Donalda Trumpa od podezření, že ve volební kampani tajně spolupracoval s Ruskem. Demokraté se ale s takovou interpretací nechtějí smířit.

Skandál kolem "ruské stopy" bude ovládat americký Kongres i v příštích týdnech a měsících, napsala dnes agentura AP. Demokraté žádají, aby plný text zprávy Roberta Muellera byl zveřejněn a Barrovu informaci označují přinejlepším za neúplnou, ne-li za zkreslenou. Oponenti Trumpa v Kongresu se opírají hlavně o skutečnost, že Muellerova zpráva nezbavuje prezidenta podezření, že bránil výkonu spravedlnosti. Ve své informaci to přiznal i Barr, považovaný za Trumpova spojence.

Podle kritiků Bílého domu mohl Trump bránit spravedlnosti odvoláním někdejšího šéfa FBI Jamese Comeyho v květnu 2017, když ho vyzýval, aby zastavil prošetřování vztahů tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna s Ruskem. Barr ve své zprávě napsal, že Mueller trestný čin Trumpa neprokázal, ale zároveň prezidenta podezření nezbavil.

Podle vůdce demokratů v Senátu Chucka Schumera není ministr Barr "objektivním pozorovatelem" a není schopen o Muellerově zprávě nezávisle informovat. Z reakcí demokratů na poslední vývoj ale podle AP vyplývá, že se - přinejmenším prozatím - nehodlají uchýlit k ústavní žalobě na prezidenta.

Předsedové tří výborů Sněmovny reprezentantů ovládaných demokraty vydali společné prohlášení, v němž Muellerovi vyjadřují důvěru a připouštějí, že důkazy o tajném spiknutí nebyly nalezeny "navzdory veřejně známé informaci o kontaktech Trumpova volebního štábu s Ruskem a o jeho ochotě dostat podporu ze strany ruských agentů". Pro celou zemi bude "životně důležité, aby Kongres mohl posoudit celý soubor důkazů shromážděných zvláštním vyšetřovatelem (Muellerem) včetně informací kontrarozvědné povahy," konstatovali předsedové právního výboru a výborů pro kontrolu a reformu a pro kontrolu tajných služeb.

Burr vydal o víkendu prohlášení, podle něhož hodlá poskytnout veřejnosti širší zprávu o Muellerově šetření. Ani sebedůkladnější informace ale podle AP demokraty neuspokojí; požadují totiž nejen plný text zprávy, ale i všechny podpůrné důkazy. Pokud je nedostanou, předvolají Barra a Muellera k povinnému slyšení. Když se vzepřou, věc se může dostat až k nejvyššímu soudu.

Mueller své šetření uzavřel, ale kauza dál pokračuje u newyorských soudů, upozorňují dnes americká média. Manhattanský soud projednává přinejmenším dvě Trumpovy kauzy: první se týká možných finančních machinací Trumpova výboru pro prezidentskou inauguraci, druhá peněz, kterými si prezident chtěl prostřednictvím svého právníka Michaela Cohena vykoupit mlčení dvou svých údajných někdejších milenek.

Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová kromě toho zahájila civilní líčení v kauze údajných podvodů, jichž se měl Trump dopustit při sjednávání půjček na své realitní projekty a na neuskutečněný nákup klubu amerického fotbalu Buffalo Bills. Finanční kontroloři státu New York zkoumají, zda Trump neposkytl falešné informace pojišťovnám.

"Jsou to velmi závažná a velmi reálná obvinění," komentoval kauzy bývalý newyorský prokurátor Patrick Cotter. "Být Trumpem, cítil bych se možná ještě víc ohrožen, než při vyšetřování ruského vlivu na volby," řekl agentuře AP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď