AP: Izraelská armáda cvičí ve městě duchů, kterému se přezdívá Mini Gaza

foto Výcvikové středisko izraelské armády pro městský boj na vojenské základně Ceelim. Izraelští vojáci, kteří zde provádějí vojenská cvičení, mu však říkají "Mini Gaza".

Jeruzalém - Muslimské volání k modlitbě se rozléhá městečkem, které poznalo jen válku. Nachází se tam asi 500 opuštěných domů, z nichž nejvyšší má osm pater. Zdi obklopující úzké uličky zdobí nástěnné malby a plakáty oslavující zabité palestinské bojovníky, píše agentura AP. Na žádné mapě ovšem toto město není. Oficiálně je známé jako výcvikové středisko pro městský boj. Izraelští vojáci, kteří zde provádějí vojenská cvičení, mu však říkají "Mini Gaza".

Fotogalerie

Izraelská armáda začala budovat středisko v hodnotě 45 milionů dolarů (přes miliardu korun) na vojenské základně Ceelim v roce 2005, ke konci druhé palestinské intifády, neboli povstání proti izraelské nadvládě. V předešlých pěti letech izraelské jednotky bojovaly s palestinskými ozbrojenci ve městech a obcích na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Gaze. Izrael v Pásmu Gazy vedl čtyři války proti militantnímu islamistickému hnutí Hamás, některé boje se přitom odehrály v hustě obydlených oblastech. Podle OSN bylo zabito více než 4000 Palestinců, z toho více než polovinu tvořili civilisté. Izraelští představitelé uvádějí, že na jejich straně zemřelo 106 lidí, včetně civilistů, vojáků a cizinců.

V každé z válek byl Izrael obviněn z toho, že v hustě zalidněných čtvrtích použil nepřiměřenou sílu, což přispělo ke zvýšení počtu civilních obětí. Izraelská armáda tvrdí, že se snaží palestinské civilisty ušetřit a zároveň obviňuje palestinské bojovníky z toho, že používají civilisty jako lidské štíty.

"Povaha války se změnila," řekl plukovník Eli Abeles, velitel zařízení. "Dnes se naše hlavní boje... odehrávají v okolí zastavěných oblastí a v zastavěných oblastech," dodal.

Úzké uličky, betonové budovy a otevřené plochy v zařízení o rozloze zhruba čtvrt kilometru čtverečního mají simulovat městské prostředí, v němž izraelští vojáci často působí. Mohou zahrnovat Gazu a Západní břeh Jordánu, stejně jako jižní Libanon. Izrael varoval, že by se tam v budoucnu mohly odehrát boje s šíitským libanonským ozbrojeným hnutím Hizballáh.

Jediný oficiální armádní graffiti umělec zdobí ulice nástěnnými malbami s arabskými hesly a portréty palestinských a libanonských bojovníků.

Vojáci mezi cvičeními odpočívají ve stínu budov a kouří cigarety pod vybledlými plakáty věnovanými památce padlých v bojích s Izraelem. Jiní si nasazují červenobílé kostkované šátky, aby si při nadcházejícím cvičení zahráli na bojovníky.

Výcvikové středisko pojme najednou cvičení pro celou brigádu o síle 2000 vojáků, řekl Abeles. V Mini Gaze cvičili také hostující američtí vojáci a jednotky evropských spojenců - naposledy kyperští vojáci.

Když však zbraně utichnou a vojáci se stáhnou, výcvikové středisko se změní v město duchů, kde vítr kvílí v prázdných místnostech a kde je slyšet skřípání kovu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 26. června 2022

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď