AOBP požaduje zjednodušení obchodu s vojenským materiálem - video

foto Jiří Hynek, zakladatel Realistů a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, vystoupil na programové konferenci politické strany Realisté, která se konala 20. dubna v Praze.

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP), která sdružuje více než sto významných výrobců a exportérů, bude požadovat zjednodušení obchodu s vojenským materiálem. Na valné hromadě, která se koná v úterý 29. května v Brně, hodlají členové zformulovat stanovisko vůči Evropské komisi, aby českým vývozcům nebránila žádná cizí země v exportech.

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP), která sdružuje více než sto významných výrobců a exportérů, bude požadovat zjednodušení obchodu s vojenským materiálem.

Hlavním bodem valné hromady bude zpráva o činnosti od poslední valné hromady v roce 2017. Diskutovat se bude také o pořizování materiálu pro Armádu České republiky, zapojení domácího průmyslu do zakázek v souvislosti s navyšováním obranného rozpočtu.

Asociace bude také prosazovat, aby tuzemští výrobci vojenského materiálu nebyli poškozováni zbytečnou regulací. AOBP uvádí, že aktuální společný seznam vojenského materiálu EU a seznam zboží dvojího použití je zastaralý.

„V mnoha ohledech vychází z dob studené války. Řada položek, jejichž obchod je regulován, se dá pořídit na běžném civilním trhu. USA reagovaly na tento vývoj podstatným snížením přísně regulovaných položek, což se v rámci EU nestalo,“ píše se v tiskové zprávě AOBP.

„Chceme, aby ze seznamů regulovaného zboží byly vyřazeny ty položky, jejichž regulace postrádá smysl,“ požaduje AOBP. Konkrétní položky ukáže ve svém vystoupení na valné hromadě prezident AOBP Jiří Hynek.

Valné hromady AOBP se zúčastní řada představitelů státní správy. Účast přislíbila ministryně obrany Karla Šlechtová, předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten, náměstek ministryně obrany Daniel Koštoval, generální ředitel Vězeňské služby ČR generálmajor Petr Dohnal, první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálporučík Jiří Baloun a řada dalších hostů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď