Antonie Formanová, vnučka slavných dědečků, se radovala z prvního Českého lva

foto Předávání výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev, 5. března 2022, Praha. Antonie Formanová za nejlepší herečku ve vedlejší roli za film Okupace.

Praha - Antonie Formanová, vnučka slavných dědečků - režiséra Miloše Formana a spisovatele Jiřího Stránského - se v sobotu radovala z prvního Českého lva. Třiadvacetiletá Formanová byla letos nominována poprvé. Česká filmová a televizní akademie ji ocenila jako nejlepší herečku ve vedlejší roli za ztvárnění Milady ve filmu Okupace.

"Děkovnou řeč jsme si připravovala, měla jsme několik verzí, ale byla jsme v podobné situaci poprvé, a tak jsem na pódiu nevěděla, co mám říkat a co vlastně uvnitř prožívám," řekla novinářům Formanová, dcera divadelníka Petra Formana.

Předávání výročních filmových cen Český lev se letos v pražském Rudolfinu konalo v duchu podpory válčící Ukrajině. Mnoho z přicházejících hostů si na oblečení připnulo žlutomodré stuhy nebo odznaky, Formanová přišla v modrých šatech, žlutých botách a se žlutou rouškou.

"Že budu mít modré šaty jsem věděla už před útokem na Ukrajinu. Vzhledem k té situaci mi bylo divné jít na tuto událost a dost jsem zvažovala, jestli mám vůbec přijít a v duchu jsem si přála, abych nevyhrála, protože jsem nevěděla, jak se k tomu vyjádřit. Doteď nevím, co je potřeba v této situaci říct, chtěla jsem se vyjádřit alespoň tím, že jsem si k modrým šatům vzala žluté doplňky," řekla ČTK Formanová.

Mladá herečka při přebírání ceny myslela také na režiséra Formana a spisovatele Stránského. "Hodně na svoje dědečky vzpomínám a moc jim děkuju za to, co mi předali," podotkla.

Snímek režiséra Michala Nohejla Okupace do kin vstoupil 5. srpna loňského roku. Děj filmu začíná večírkem herců po představení, který naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne, charaktery se lámou, Večírek se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny.

"Ten film má teď pro mě vzhledem k událostem na Ukrajině hlubší význam. Jeho název Okupace byl dříve trochu zavádějící, teď se stává aktuálním, což jsme si dříve nedokázali představit," dodala Formanová. Studentka DAMU na sebe upozornila ve dvoudílném filmu Dukla 61 režiséra Davida Ondříčka. V dalším historickém filmu Balada o pilotovi, který byl natočen podle scénáře jejího dědečka Jiřího Stránského, hrála dceru hlavního hrdiny, pilota Emila Malíka. Předlohou k postavě byl Stránského tchán Karel Balík, Antonie tak ztvárnila svoji babičku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď