ANO by mělo vést sedm výborů ve Sněmovně

foto Ilustrační foto - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (uprostřed) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek (vpravo) na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, která pokračovala 22. listopadu v Praze. Poslanci by měli volit předsedu dolní komory. Na snímku vlevo je Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Praha - Hnutí ANO by mělo ve Sněmovně vést sedm výborů, Demokratický blok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) čtyři. Po dvou výborech připadne Pirátům, SPD a KSČM, jeden získá ČSSD. Dnes se na tom dohodli zástupci sněmovních stran. Kolem dohody ale panovaly zmatky, neboť podle představy ANO si má Demokratický blok vybrat čtyři předsednictví z pěti nabízených výborů, páté připadne ANO. KSČM i KDU-ČSL si to původně vyložily tak, že skupině pravicových stran připadne pět výborů.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že dohoda vychází z poměrného zastoupení stran ve Sněmovně. Odmítl přitom, že by KSČM měla silnější postavení, než odpovídá jejímu volebnímu výsledku, když má stejně jako ČSSD 15 poslanců. Je to podle něj důsledek toho, že se ANO vzdalo vedení mandátového a imunitního výboru, jehož předsedou byl zvolen Stanislav Grospič (KSČM). Podle Faltýnka tak tento výbor získala opozice, pravicové strany, Piráti i ČSSD ale zpochybňují, že by KSČM byla skutečně opoziční stranou.

Demokratický blok si mezi sebe rozdělí předsednictví čtyř výborů, TOP 09 a STAN ale žádného předsedu nezískají. "ODS a KDU-ČSL mají vyšší nárok na zastoupení ve výborech," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Pokud bychom nejednali v bloku, tak bychom také nevedli žádný výbor a ještě bychom dosáhli méně lidí ve výborech a do mnohých se nedostali," vysvětlil předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Piráti dnes na jednání znovu navrhli, aby předsedy všech výborů nominovala opozice kvůli tomu, že hnutí ANO sestavuje jednobarevnou vládu Podle předsedy pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka není vhodné, aby ANO mělo ministra zemědělství i šéfa zemědělského výboru, když jeho předseda Andrej Babiš vlastnil firmy působící v tomto sektoru. Podobný problém je podle něj například i u zdravotnictví. Podle Michálka ale ANO, SPD a KSČM odmítly na návrh přistoupit.

Strany se dnes dohodly také na počtu členů jednotlivých výborů. Podle Faltýnka se podařilo vyřešit problém, kdy by se podle přepočtu na základě poměrného zastoupení stran měla místa dělit mezi Piráty a SPD. Strany vyjádřily přesvědčení, že se dohodu podaří rychle schválit a Sněmovna tak bude moci přistoupit k projednávání rozpočtu na příští rok.

Zástupci stran se dnes také dohodli na další schůzce, která se uskuteční příští týden ve středu. Budou na ní jednat o vedení kontrolních komisí ve Sněmovně. Demokratický blok, ČSSD i Piráti požadují, aby vedení komisí připadlo opozici, za tu nepovažují SPD ani KSČM.

Politici dnes diskutovali i o místopředsedech Sněmovny. Michálek oznámil, že Piráti nepodpoří Tomia Okamuru (SPD) a Vojtěcha Filipa (KSČM), protože nepovažují SPD a KSČM za demokratické strany. Kandidáta SPD nepodpoří ani ČSSD, stejně už se dříve vyjádřili i zástupci Demokratického bloku. Radim Fiala (SPD) prohlásil, že SPD nebude podporovat na místopředsedu Sněmovny Petra Fialu (ODS), protože občanští demokraté odmítají hlasovat pro Okamuru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď