ANO opětovně zabránilo schvalování novely o platech učitelů

foto Ilustrační foto - Poslanec Roman Kubíček (ANO) vystoupil 27. října 2020 v Praze na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny.

Praha - Sněmovna ani třetí den své pravděpodobně poslední předvolební schůze nebude schvalovat vládní novelu, která se týká učitelských platů. Zabránilo tomu vládní hnutí ANO, které si stejně jako ve středu vyžádalo po poledni přestávku na jednání své poslanecké frakce. Opozičním Pirátům se opakovaně nepodařilo schvalování novely zařadit napevno na program dopoledního jednání, což kromě ANO tradičně nepodpořily ČSSD a KSČM.

Přestávku na jednání klubu ANO si vyžádal jeho místopředseda Roman Kubíček. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že ministr školství Robert Plaga (za ANO) se z rokování dolní komory omluvil ze zdravotních důvodů. Místopředseda lidoveckých poslanců Ondřej Benešík to označil za "účelovku" vzhledem k tomu, že Plaga k novele již své závěrečné slovo přednesl dříve a zbývá o ní pouze hlasovat. "Je evidentní, že není tady vůle dát jistotu učitelům," dodal Benešík.

Novela, která má po zásahu poslanců uzákonit minimální výši učitelských platů a jejich automatickou valorizaci ve vazbě na průměrnou mzdu, čeká na opětovné schvalování Sněmovnou už půl roku. Dolní komora se má vyrovnat se senátorskými úpravami. Poslanci ANO novelu přestali podporovat, zdůvodňují to rozpočtovými dopady. Sociálním demokratům a komunistům zase vadí to, že by novela umožnila učit na středních školách i nepedagogům z řad expertů, čímž chce ministerstvo školství řešit nedostatek učitelů některých odborných předmětů. S ohledem na poměr sil v dolní komoře tak není příliš pravděpodobné, že by Sněmovna novelu schválila alespoň v závěru svého volebního období.

Novela o pedagogických pracovnících počítá s tím, že platy učitelů by se ze zákona zvýšily do roku 2023 minimálně na 130 procent průměrné mzdy, což Sněmovna schválila v lednu. Podle březnových senátních úprav by měl být nárůst postupný a zaručit učitelům do budoucna automatickou valorizaci platů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve uvedla, že změna by znamenala zvýšení učitelských platů o 18,6 procenta a nárůst výdajů státu na tyto platy o 24 miliard korun, což by znamenalo škrty pro ostatní skupiny zaměstnanců placených z rozpočtu. Podle oponentů vláda v čele s ANO nechce přijít o vliv na výši učitelských platů.

Novela by měla také umožnit to, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty a profesní organizace, návrh označovali ve shodě se sociálními demokraty za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 14. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď