ANO bude mít podle politologů problémy tvořit koalice

foto Volební štáb hnutí ANO v Praze, kde zástupci hnutí sledovali 3. října 2020 výsledky krajských a prvního kola senátních voleb.

Praha - Vítěznému hnutí ANO po krajských volbách hrozí, že v řadě regionů vzniknou koalice bez něj. Uvedli to politologové oslovení ČTK, které zaujala mimo jiné vysoká volební účast. Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze ČTK řekl, že volby jsou také obrovskou porážkou koaliční ČSSD a komunistů, kteří kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) tolerují. Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je to pro ANO varování před sněmovními volbami v příštím roce.

Mrklas řekl, že volební zisk ANO je daleko menší než v předešlých několika volbách. "Zároveň je v pozici, kdy nakonec může klidně skončit v opozici snad ve 12 ze 13 krajů. Jeho pozice bude záviset na tom, jestli se budou jeho místní lídři, případně Andrej Babiš, schopni dohodnout na koalici," konstatoval.

Pro ANO jsou proto podle Mlejnka volby úspěchem i neúspěchem současně. "Úspěchem z toho důvodu, že dokázalo zopakovat výsledek z roku 2016, a letošní krajské volby potvrdily existenci pevného voličského jádra," uvedl. V mnoha krajích nicméně ANO patrně skončí v opozici, protože postrádá koaliční partnery, dodal. "I s ohledem na parlamentní volby v příštím roce je pro ANO varovným znamením zejména fiasko jeho partnerů na celostátní úrovni, ČSSD a KSČM," řekl.

Mrklas zhodnotil výsledek sociálních demokratů a komunistů jako obrovskou porážku. "ČSSD vypadla z řady zastupitelstev, je na tom ještě hůř než ODS v době největší krize," řekl. Připomněl, že ČSSD nebude například ani ve středočeském zastupitelstvu. "ČSSD i komunisté mají hodně co k zamyšlení, oběma stranám zvoní hrana a budou mít těžké obhájit své zastoupení ve Sněmovně," dodal.

Občanským demokratům se podle Mrklase vyplatilo vytvoření volebních koalic. "Piráti, kteří začínali z nuly, také udělali fantastický výsledek a budou jazýčkem na vahách v koaličních jednáních," uvedl. V řadě krajů bude nejpodstatnější, zda se Piráti rozhodnou vstoupit do koalice proti vítěznému ANO.

Volební účast se letos pohybuje v krajských volbách kolem 37,9 procenta, před čtyřmi lety činila 34,5 procenta. Mlejnek to označil za velké překvapení. "Znamená to, že ke krajským volbám chodí zhruba stejný segment voličstva, který se pandemií nenechal odradit. A pokud se přece jen část starších voličů odradit dala, nahradili je mladší voliči," míní.

Mrklas upozornil, že ve volbách se prohloubily rozdíly mezi českými a moravskými kraji. V Čechách většinou víc bodovali občanští demokraté a Starostové, v moravských regionech uspěli spíš lidovci a Piráti. "Piráti vlastně uspěli z hlediska některých svých pozic lépe na Moravě než v Čechách, což možná čekal málokdo," uvedl.

Druhé kolo senátních voleb bude podle něj soubojem o předsedu komory Miloše Vystrčila (ODS). "Protože ODS, aby měla nejsilnější klub, musí v řadě obvodů zvítězit, někde v přímém souboji se STAN nebo jeho spojenci, kteří také budou aspirovat na pozici nejsilnějšího klubu," shrnul. V okrscích, kde postoupili i kandidáti ANO, se podle Mrklase naopak ukáže, jak funguje spolupráce opozice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď