ANO a ČSSD opět oddálily schvalování zákona o učitelích

foto Ilustrační foto - Zleva ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na schůzi Sněmovny 14. září 2021 v Praze.

Praha - ANO a ČSSD dnes opět oddálily schvalování novely, která má uzákonit minimální výši učitelských platů a jejich automatickou valorizaci ve vazbě na průměrnou mzdu. Vládní uskupení si vybrala přestávky na jednání svých frakcí a večer s pomocí KSČM a SPD odmítla návrhy Pirátů na prodloužení jednacího dne, aby předlohu bylo možné schválit. Novela, kterou Sněmovně vrátil s úpravami Senát, čeká na opětovné posouzení Sněmovnou už od jara.

Původně vládní novelu přestali podporovat poslanci ANO, zdůvodňují to rozpočtovými dopady. Sociálním demokratům a komunistům zase vadí to, že by novela umožnila učit na středních školách i nepedagogům z řad expertů, čímž chce ministerstvo školství řešit nedostatek učitelů některých odborných předmětů. S ohledem na poměr sil v dolní komoře tak není příliš pravděpodobné, že by Sněmovna novelu schválila alespoň v závěru svého volebního období.

Novela o pedagogických pracovnících počítá s tím, že platy učitelů by se ze zákona zvýšily do roku 2023 minimálně na 130 procent průměrné mzdy, což Sněmovna schválila v lednu. Podle pozdějších senátních úprav, o nichž má dolní komora rozhodnout, by měl být nárůst postupný a zaručit učitelům do budoucna automatickou valorizaci platů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve uvedla, že změna by znamenala zvýšení učitelských platů o 18,6 procenta a nárůst výdajů státu na tyto platy o 24 miliard korun, což by znamenalo škrty pro ostatní skupiny zaměstnanců placených z rozpočtu. Podle oponentů vláda v čele s ANO nechce přijít o vliv na výši učitelských platů.

Novela by měla také umožnit to, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty a profesní organizace, proti jsou i sociální demokraté a komunisté. Návrh označovali ve shodě se sociálními demokraty za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď