Anketa Sportovec roku se navzdory pandemii uskuteční i letos

foto Slavnostní vyhlášení novinářské ankety Sportovec roku, 22. prosince v Praze. Absolutní vítěz, judista Lukáš Krpálek.

Praha - Navzdory pandemii koronaviru a zrušení řady soutěží po celém světě se i letos uskuteční tradiční anketa Sportovec roku ČR. Dvoukolové hlasování odstartovalo dnes a slavnostní vyhlášení se bude konat 22. prosince. Vzhledem ke stávajícím hygienickým opatřením se s největší pravděpodobností uskuteční jinou formou než obvykle.

"Sportovní svět přišel o spoustu vrcholných událostí, i tak se ovšem podařilo uspořádat řadu akcí, které přinesly skvělé výkony a také úspěchy českých sportovců. I proto tradice ankety Sportovec roku pokračuje. Výbor Klubu sportovních novinářů se jednomyslně shodl, že i za téhle situace chceme Sportovce roku 2020 vyhlásit," uvedl v tiskové zprávě Zdeněk Pavlis, předseda Klubu sportovních novinářů, který anketu organizuje.

"Prožívali jsme sice prazvláštní rok, ale vzpomeňme, kolik takových roků už v minulosti bylo. Svět tehdy sice nedecimovala pandemie, zato ho dělila železná opona. Jako třeba před 40 lety v případě olympijských her v Moskvě, stejně jako čtyři roky poté v Los Angeles, které musela československá výprava na příkaz tehdejší mocenské garnitury bojkotovat. A nezapomínejme ani na ty sportovce, kteří nesměli reprezentovat z politických důvodů," podotkl Pavlis.

Přestože se kvůli pandemii letos neuskutečnily olympijské hry, fotbalové mistrovství Evropy, hokejový světový šampionát či tenisový Wimbledon, dosáhli čeští sportovci řady úspěchů.

Trojnásobná vítězka ankety Martina Sáblíková znovu sbírala vavříny na rychlobruslařských oválech. Na mistrovství světa vyhrála závod na 3000 metrů a na pětikilometrové vzdálenosti skončila druhá, navíc už potřinácté vyhrála celkové hodnocení Světového poháru na dlouhých tratích.

"To všechno z ní dělá nejvážnější aspirantku na křišťálovou korunu pro vítěze. Pokud padne volba nakonec skutečně na Martinu, stane se po Věře Čáslavské a Janu Železném teprve třetím sportovcem v historii, který anketu vyhrál čtyřikrát," poznamenal Pavlis.

Dařilo se i předloňské vítězce ankety Ester Ledecké, která úspěšně kombinuje alpské lyžování a snowboarding. Jako první v historii dokázala v jedné sezoně vyhrát závod Světového poháru v obou těchto sportech. Celkově byla ve Světovém poháru druhá ve sjezdu a třetí v kombinaci. Dvojnásobná vítězka ankety Petra Kvitová na tenisovém French Open dokráčela do semifinále, na Australian Open skončila o kolo dříve.

Výraznou stopu zanechali v uplynulém ročníku NHL čeští hokejisté. Bostonský útočník David Pastrňák v předčasně ukončené základní části získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce, dvojice Ondřej Palát a Jan Rutta poté s Tampou Bay vyhrála Stanleyův pohár. Fotbalový brankář Tomáš Vaclík vyhrál se Sevillou Evropskou ligu.

Cyklista Josef Černý se na Giru d'Italia postaral o první české etapové vítězství po osmi letech, Tomáš Bábek se stal na dráze mistrem Evropy v závodě na kilometr s pevným startem. Biatlonistka Lucie Charvátová šokovala na mistrovství světa bronzem ve sprintu. Úspěšný rok prožili i vodní slalomáři, tituly mistrů Evropy vybojovali kajakáři Jiří Prskavec, Kateřina Kudějová a kanoistka Gabriela Satková.

V kolektivech zaujala třetím místem na světovém šampionátu biatlonová štafeta. Dráhoví cyklisté vybojovali v týmovém sprintu na mistrovství Evropy stříbro. Futsalisté se dostali na mistrovství světa, fotbalová reprezentace do 21 let na evropský šampionát své věkové kategorie.

Hlasování má uzávěrku 30. listopadu, takže novináři budou moci v anketě zohlednit i případné úspěchy českých judistů v čele s loňským vítězem ankety Lukášem Krpálkem na mistrovství Evropy v Praze.

První kolo hlasování určí desítku nejlepších, z níž se bude od 1. od 7. prosince konečné pořadí. Vítěz 62. ročníku ankety bude vyhlášen 22. prosince. "Vzhledem k panujícím hygienickým opatřením a vládním nařízením nejspíš vyhlášení proběhne jiným způsobem a v jiném režimu než v letech předchozích," dodal Pavlis.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď