Ankara a Teherán spílají SAE, státy EU dohodu vítají

foto Radnice v izraelském Tel Avivu nasvícená ve státních barvách Spojených arabských emirátů na oslavu navázání diplomatických vztahů obou zemí, 13. srpna 2020.

Ankara/Berlín - Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE), které ve čtvrtek oznámily, že navazují diplomatické vztahy s Izraelem. Kritikou vůči SAE nešetřil ani Teherán, podle kterého země vrazila nůž do zad všem muslimům. Naopak státy a instituce Evropské unie včetně Itálie a Německa novou dohodu vítají a považují ji za zásadní pro mír na Blízkém východě. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Spojené arabské emiráty se po Egyptu a Jordánsku staly teprve třetí arabskou zemí, která s Izraelem naváže plnohodnotné diplomatické styky. Židovský stát navíc v rámci dohody oznámil, že dočasně upouští od plánů na anexi okupovaných částí Západního břehu Jordánu, které si nárokují Palestinci coby součást svého budoucího státu.

"Spojené arabské emiráty se to snaží vydávat za nějakou oběť pro Palestinu, ve skutečnosti však otázku Palestiny zradily, aby upřednostnily své menší zájmy," komentovalo krok turecké ministerstvo zahraničí. "Historie a svědomí národů v regionu toto pokrytectví nezapomenou a nikdy ho neodpustí," píše se také v prohlášení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pak emirátům pohrozil, že uzavře velvyslanectví v hlavním městě Abu Zabí a se zemí přeruší veškeré diplomatické styky. Erdogan je horlivým zastáncem požadavků Palestiny a arabské země kritizuje, že jsou vůči Izraeli příliš shovívavé, připomíná agentura AFP.

Íránské ministerstvo zahraničí krok emirátů nazvalo "dýkou, kterou Spojené arabské emiráty nespravedlivě vrazily do zad Palestincům a všem muslimům". Dohoda je navíc podle ministerstva "nebezpečná a protiprávní", píše s odvoláním na íránská média agentura Reuters.

Prohloubení diplomatických vztahů naopak vítá řada evropských států. "Je to zásadní pro obě (země) a pro regionální stabilitu," uvedla mluvčí Evropské komise (EK).

"Normalizace vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty významně přispěje k míru v regionu. Je dobře, že izraelská vláda pozastavila plány na anexi," uvedl šéf německé diplomacie Heiko Maas. Ministr zahraničí dohodu také podobně jako ve čtvrtek nejvyšší představitelé Spojených států označil za "historický krok".

Evropská unie, Německo a další evropské státy se v posledních měsících vyslovily zásadně proti anexi palestinského Západního břehu a podpořily pokračování přímých vyjednávání mezi Palestinou a Izraelem, která byla přerušena v roce 2014. Jako příznivé pro budoucí mírová jednání vidí přerušení plánů na anexi také Itálie.

Podporu emirátům dnes vyslovil také Omán, podle kterého dohoda rovněž přispěje k dosažení a udržení míru na Blízkém východě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď