Ani Estonci z debaty o reformě azylů neodstranili přerozdělování

foto Uprchlíci/migranti na přeplněném gumovém člunu ve Středozemním moři - ilustrační foto

Brusel - Velmi opatrně se nynější estonské předsednictví EU snaží řešit základní spor, který dělí státy Evropské unie v otázce reformy azylového systému bloku. Přesto i dnes ostatním zemím EU představený estonský dokument trvalý mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót zmiňuje.

Estonské předsednictví EU dnes do čtyř stránek textu shrnulo diskuse, které s ostatními zeměmi bloku o reformě vedlo. Text stejně jako původní návrh Evropské komise z května 2016 počítá se třemi stupni síly migračního tlaku i reakce unie a států.

"Dokument zdůrazňuje prevenci, potřebu vyvinout veškeré úsilí, abychom se do krizových stupňů systému v první řadě vůbec nedostali. To je podle nás klíčový prvek," řekl ČTK mluvčí estonského předsednictví Jüri Laas.

Podle diplomata jedné z unijních zemí Estonci ve čtyřstránkovém materiálu zmiňují ve vyšších stupních krize možnost dobrovolného i povinného přerozdělování migrantů, "ze všech sil se ale snaží soustředit na něco jiného". Slovo "kvóty" tak například v textu není zmíněno ani jednou, hovoří se opakovaně o "spravedlivém podílu".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď