Andrea Mirrocone má rád Janáčka, Bartóka, fascinuje jej klezmer

foto Italský skladatel a dirigent Andrea Morricone vystoupil 28. května 2018 na tiskové konferenci na 58. ročníku mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.

Zlín - Italský skladatel a dirigent Andrea Morricone má z českých autorů rád Leoše Janáčka, z dalších obdivuje Johannese Brahmse a zejména dílo Bély Bartóka. Morricone to dnes řekl ČTK při své návštěvě zlínského filmového festivalu.

"Gratuluji vám všem, kteří žijete v takto na hudbu bohaté oblasti," uvedl Morricone, kterého fascinuje také klezmerová muzika.

Třiapadesátiletý rodák z Říma je synem známého skladatele Ennia Morriconeho, spolupracoval s ním například na hudbě ke snímku Bio Ráj. Morricone mladší se podle svých slov od otce mnohému naučil, hudbu svého otce řádně studoval. "Hodně se bavíme o tom, jak komponoval, jak dělal svoji hudbu," řekl.

Italský skladatel a dirigent Andrea Morricone při zkoušce na koncert 28. května 2018 na 58. ročníku mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Podle Morriconeho je více způsobů, jak skládat filmovou hudbu, někdy dostane ukázky z filmu, jindy jen scénář. Morricone napsal také hudbu ke snímku 72 Hours in Bangkok českého režiséra a producenta Lubomíra Haltmara, který zvolil zlínský festival místem světové premiéry filmu. "V tomto případě byl Lubomír velmi přesný, přesně mi sdělil své představy," uvedl skladatel. Snímek pojednává o ztraceném dvouletém chlapci v Bangkoku a poukazuje na téma ztracených dětí obecně.

"Filmová hudba má různé tóny, barvy, a podle toho příběhu, v tomto případě dítěte, v něm najdeme přirozeně dramatické, výrazné až expresivní momenty, ale i odlehčené," uvedl Morricone, kterého film zasáhl vztahem mezi otcem a synem.

Pořadatelé festivalu se rozhodli Morriconemu udělit ocenění Zlatý střevíček za přínos světové kinematografii. Skladatel to vnímá jako další impulz k práci. "Vnímám to jako pokyn, abych dělal svou práci ještě lépe," řekl Morricone.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je středa 20. března 2019

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď