Analýza k údajnému střetu zájmů Babiše je jen jeden výklad, řekl Vondráček

foto Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Praha - Analýza právníků Evropské komise o tom, že premiér Andrej Babiš (ANO) má zájem na ekonomickém úspěchu svých dřívějších firem v konglomerátu Agrofert je podle šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) pouze jedním právním názorem. Premiér podle něj učinil vše, co mu české právo umožnilo, aby se od svého majetku distancoval. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce Vondráček uvedl, že je v souvislosti s případem předčasné hovořit o vyšetřování.

Předseda Sněmovny odmítl, že by mohlo jít o korupci, protože tu chápe jako braní úplatků. Šéf horní komory Jaroslav Kubera (ODS) poznamenal, že zatímco v Česku jde o kauzy týkající se korun, v Evropě se obdobné případy týkají eur. Problém podle něj tkví v celkové dotační politice EU, neexistoval by, kdyby EU peníze nepřerozdělovala.

"Je to jenom jedno z právních stanovisek. Debata nás čeká, Andrej Babiš udělal vše, co mohl udělat, co je v právním řádu," uvedl právník Vondráček. Věc nechápe jako korupci, nýbrž jako právní problém. Převedení Babišových firem do svěřenského fondu byla podle něj jediná legální cesta, jak se mohl Babiš zachovat. Analýzu evropských právníků označil za velmi extenzivní právní výklad, nyní očekává racionální právní debatu. Zmínil také analýzu Státního investičního fondu, která uvádí, že se premiér nepodílí žádným způsobem na čerpání evropských peněz.

Analýza právní služby Evropské komise, o které informovaly v sobotu mimo jiné britský list The Guardian a francouzský Le Monde, uvádí, že Babiš má jako předseda vlády možnost v Česku řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Premiér už v sobotu střet zájmu odmítl. Skutečnost, že je Babiš vzhledem ke svěřenským fondům, kam převedl akcie Agrofertu, stále konečným uživatelem výhod, odpovídá podle názoru právní služby komise "hospodářskému zájmu", jak jej definuje 61. článek nařízení o pravidlech pro unijní rozpočet.

V něm stojí, že střet zájmů nastává, pokud je "ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí" kvůli rodinným důvodům, citovým vazbám, kvůli politické či národní sblíženosti a právě také kvůli možným hospodářským zájmům. Právníci EK uvádějí, že Babiš má jako předseda vlády příležitost řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním unijních peněz. I když se jako šéf kabinetu podílí hlavně na rozhodování na nejvyšší úrovni, a tedy především na nastavování priorit, může ze své funkce podle dokumentu "uplatňovat vliv na nižší úrovně vlády".

Právníci přitom poukázali i na to, že v Babišově případě by mohl být relevantní rovněž konflikt zájmů z rodinných důvodů, protože jeho žena Monika je zapojena do činnosti skupiny Agrofert.

Jourová k Babišovi: Je třeba počkat na oficiální stanovisko EK

Spor o možný střet zájmů premiéra Babiše pramení podle eurokomisařky Věry Jourové ze zatím neujasněného výkladu nové evropské legislativy. V pořadu Otázky Václava Moravce odmítla komentovat uniklou právní analýzu. Jourová zdůraznila, že jde o neoficiální dokument. Je podle ní třeba počkat na konečné stanovisko příslušných komisařů. Předpokládá, že se vyjádří "v dohledné době".

"Věc souvisí s novou legislativou ze srpna tohoto roku, kterou nyní Evropská komise vykládá," uvedla s tím, že nevidí souvislosti s debatami o novém evropském rozpočtu. Hájila přitom postavení Tomáše Nejdla, který je jako expert na kohezní politiku a člen kabinetu rumunské eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Crețuové spojován s Babišem, a část europoslanců proto už dříve žádala jeho odvolání. "Pan Nejdl je velký profesionál a slušný člověk a je nehorázné, aby tu byly spekulace, že je nestranný," uvedla k tomu Jourová.

Podle bývalého vládního zmocněnce pro EU Tomáše Prouzy nebezpečí, že Česká republika bude muset alespoň část dotací vyplacených Agrofertu vrátit, hrozí. Pracovníci právního servisu Evropské komise, podle něj vědí, co píší. Podle analýzy jde o 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč).

Český zákon, na jehož základě Babiš převedl své firmy do svěřenského fondu, podle Prouzy není dotažen do konce a z pohledu současné evropské legislativy nestačí. "Umožňuje člověku mít vliv," uvedl tím, že by mělo mít Česko připraveny analýzy a důvěryhodné odpovědi, pokud se Evropská komise na podmínky rozdělování dotací po srpnu letošního roku, kdy se evropská legislativa změnila, zeptá.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), jehož otec vlastní zemědělskou firmu, která na dotacích získala dva miliony korun, uvedl, že věc prověřil Státní intervenční fond. Konstatoval, že premiér ani on ve střetu zájmu nejsou. Hájil přitom nestrannost rozhodování zaměstnanců fondu. K svému případu uvedl, že dotace byla schválena v říjnu 2017, tedy v době, kdy ještě nebyl ministrem, a odsouhlasena v listopadu loňského roku, podepsána byla podle pravidel nyní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď