Analýza: Červencová inflace v ČR je po pobaltských zemích nejvyšší v EU

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Červencová inflace v ČR patří k nejvyšším v Evropě. Vyšší v zemích EU je pouze v Pobaltí. Ve světě ale jsou i země, kde je několikanásobně vyšší. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. V Česku meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 17,5 procenta.

"S vysokou inflací nejsme ve světě ani zdaleka sami, v EU jsme ale hned po pobaltských zemích schytali největší ránu. V Estonsku, Lotyšsku a Litvě se míra inflace vyšplhala až na téměř 23 procent a rychlost růstu nezpomaluje," uvedl analytik Portu Filip Louženský.

Také v eurozóně inflace nadále roste z 8,6 procenta v červnu na 8,9 procenta v červenci, což podle něj ukazuje na mírné zpomalení jejího růstu. Vzhůru průměr inflace EU táhnou právě pobaltské státy s inflací přes 20 procent. V největších ekonomikách Evropy, v Německu a Francii, je ale inflace 7,5 a 6,1 procenta, což působí v opačném směru. Podobnou inflaci jako v tuzemsku mají například Bělorusko (17,6 procenta) nebo Bulharsko (16,9 procenta). Mírně nižší inflaci než ČR má například Polsko s 15,5 procenta.

Ze zemí G20 má nejvyšší inflaci Turecko (79,6 procenta), následuje Argentina (64 procent) a Rusko (15,9 procenta). Nejnižší inflaci mají naopak v Saúdské Arábii (2,3 procenta), Japonsku (2,4 procenta) a v Číně (2,7 procenta). Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zpomalilo na 8,5 procenta z červnových 9,1 procenta.

Nejvyšší inflace na světě je v zemích třetího světa. Žebříčku dominuje Zimbabwe s inflací 257 procent. Tam byla ale inflace i před rokem na úrovni 50 procent, upozornil Louženský. Naopak nejnižší inflaci hlásí Hongkong (1,8 procenta) nebo Macao (1,3 procenta). Deflaci má malý africký stát Benin (minus 2,6 procenta).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď