Analytik: Za poslední tři roky výrazně stouply hlavně ceny služeb

foto Byt, interiér - ilustrační foto.

Praha - I když celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek zdražila výrazně více, především služby. Například tržní nájemné stouplo o 39 procent, brambory o 37 procent, povinné ručení u aut o 24 procent a nafta o 14 procent. Naopak výrazný pokles cen v posledních třech letech zaznamenala především elektronika. Vyplývá to z výpočtů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera, které poskytl ČTK. Růst cen byl podle něj zmírněn rostoucími výdělky.

"Růst některých cen byl tak v posledních letech výrazný, což řada domácností pocítila, ačkoli samotná průměrná inflace vykazuje nadále jednociferný růst. Reálný růst cen byl však mírněn skutečností, že za poslední roky se poměrně svižně zvyšovaly i mzdy a platy - za poslední tři roky se zvýšila průměrná i mediánová mzda o čtvrtinu," uvedl Seidler.

Upozornil, že dvouciferným tempem rostly především ceny služeb, které reagovaly na příznivý ekonomický vývoj, vyšší ochotu domácností utrácet a na růst nákladů v podobě energií nebo mezd. Například denní obědové menu v restauracích zdražilo o 28 procent. Stejně citelně zdražily služby spojené s domácností, jako jsou údržbářské a řemeslné práce, ale i oprava a údržba automobilů.

"Citelný růst cen je patrný i v cenách spojených s bydlením," uvedl dále Seidler. Ceny elektřiny podle jeho výpočtů za poslední tři roky vzrostly o 16 procent. Téměř dvoupětinový růst cen nájemného podle něj souvisí s napjatým trhem nemovitostí a nedostatečnou nabídkou bydlení. "Podle čísel Eurostatu přesáhl růst cen nemovitostí v ČR za poslední tři roky 30 procent a byl po Maďarsku druhý nejsilnější v zemích EU. Ceny starších bytů v ČR za poslední tři roky podle čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly o 40 procent," dodal.

Pokles cen byl podle Seidlera za poslední tři roky markantní především u elektroniky. Například cena průměrné televize klesla o 46 procent, mobilní telefony o 45 procent. "Mělo by jít o ceny očištěné o běžný technologický vývoj, takže nejde o nižší ceny jen proto, že tři roky stará elektronika bude zastaralá a tudíž i levnější," podotkl.

Růst vybraných položek spotřebitelského koše za poslední tři roky (v procentech)

Inflace celkem 8
zelí hlávkové bílé 132
dětská bunda zimní 74
tržní nájemné zprostředkované realitními kancelářemi 39
konzumní brambory 37
zájezd do Alp 36
denní menu 28
oběd ve vysokoškolské menze 28
vejce 27
pojištění motorových vozidel 27
instalatérské služby 27
rajská jablka červená kulatá 27
vstupenka na lyžařský vlek 26
vstupenka do divadla 25
povinné ručení motorových vozidel 24
výměna pneumatiky 22
čištění oděvů 20
ambulantní stomatologická péče 20
hlídání dětí 20
restaurace, kavárny a podobná zařízení 18
kuřecí prsa 18
náklady na pořízení, rekonstrukce a údržbu vlast. bydlení 15
motorová nafta 14
pivo světlé, sudové, výčepní 14
ovoce 2
jízdní kola -1
myčka nádobí -7
pánský oblek -13
fotoaparáty -17
notebook -18
tablet -24
cukr -32
dětský pulovr bavlněný - mikina -44
mobilní telefon -45
televizní přijímač barevný stolní s LCD obrazovkou -46
dívčí sukně -59

 

Zdroj: výpočty ING na základě dat ČSÚ

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď