Analytik: Koruna letos mírně posílila k euru, k dolaru výrazně oslabila

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v prvním pololetí k euru mírně posílila o 0,58 procenta z 24,89 na 24,75 Kč/EUR, a to především díky několikanásobnému zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB) až na sedm procent. K dolaru koruna od začátku roku naopak výrazně oslabila o 8,49 procenta z 24,87 na 23,72 Kč/USD. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.

"Koruna spíše strádá. Důvodem bude především negativní situace u rizikových aktiv, válka na Ukrajině a obecný odliv kapitálu z regionu. To se projevuje především na páru s americkým dolarem," uvedl Hájek.

Právě k dolaru, jakožto rezervní měně číslo jedna, tíhla podle něj od začátku roku většina investorů. Důvodem jsou také rostoucí výnosy z amerických státních dluhopisů, které jsou vnímány jako jedny z nejbezpečnějších aktiv vůbec. Dolar dostával ze světového pohledu pod tlak především euro, kde měnový pár EUR/USD oslabil o 8,39 procenta z 1,14 na 1,04 EUR/USD a přibližuje se dále paritě.

Kurz koruny se díky intervencím centrální banky, které podle Hájkových odhadů za poslední měsíc dosahovaly pěti miliard eur, ukotvil na 24,75 Kč/EUR. Ani další zásadnější změny ve vývoji devizových trhů červen nepřinesl a obecně dále posiloval americký dolar, dodal.

Daleko nejsilnější byl na globálních trzích proti americkému dolaru ruský rubl. Větší ztráty postihly chilské peso nebo brazilský real. Z mohutného propadu se od začátku roku stále nezotavila turecká lira, upozornil Hájek.

Důkazem, že západní sankce proti Rusku fungují, je podle Hájka posílení ruské měny. Sankce omezily dovoz zboží do Ruska, ale ze země se stále vyváží velké množství ropy a zemního plynu. Ruský prezident Vladimír Putin si zároveň nárokuje platby v rublech, což dále podporuje poptávku po této měně. Na druhou stranu je ruský rubl odstřižen od mezinárodních trhů, a tudíž neexistuje strana, která by mohla spekulovat na její pokles. Od začátku roku tak rubl proti dolaru posílil o 28,2 procenta ze 74,99 na 53,74 USD/Rub, podotkl analytik.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď